• BIST 90.263
 • Altın 224,364
 • Dolar 5,9638
 • Euro 6,7561
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 19 °C

Yenilenebilir Enerji Konferansı

Yenilenebilir Enerji Konferansı
Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın koordinasyonunda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, GUNDER ve Muğla Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde düzenlenen Yenilenebilir Enerji Konferansı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi AKM salonunda gerçekleştirildi.

Güney Ege Bölgesi’nin yenilenebilir enerji konusunda ulusal ve uluslararası ölçekte bilinirliğinin artması ve bölgede yenilenebilir enerji yatırımlarının artmasına yönelik yatırımcıların bilinçlenmesini amaçlayan konferansa Muğla Valisi ve GEKA Yönetim Kurulu üyesi Amir çiçek, GEKA Genel Sekreteri Süleyman Alata, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar ile bilim insanları katıldı.


Türkiye’de yenilenebilir enerji sektörüne yön verenkamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri, özel sektör temsilcileri ile konusunda uzman akademisyenleri bir araya getiren konferansta açılış konuşmalarını sırasıyla GEKA Genel Sekreteri Süleyman Alata, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar ve Muğla Valisi ve GEKA Yönetim Kurulu üyesi Amir Çiçek gerçekleştirdi.


GEKA Genel Sekreteri Süleyman Alata yaptığı konuşmada, "Tarih boyu farklı kültürlere ev sahipliği yapan, coğrafi konumu, zengin doğal kaynakları, kendine özgü kültürel ve tarihi öğeleri, geçmişten gelen üretim kültürüyle ülkemizin cennet köşelerinden birisi olan Güney Ege Bölgesi’nde 2009 yılından beri çeşitli faaliyetler ile ajans olarak hizmet etmekteyiz.Bölgenin sosyal ve ekonomik gelişimine rehberlik eden 2014-2023 Bölge Planımızı ulusal kalkınma planımızdaki hedefleri gözeterek tüm paydaşlarımızla birlikte 30’un üzerinde çalıştayla ortak akıl ile çözüm üreterek hazırladık. ’Dört Mevsim Turizm’ gelişme eksenimizdeki öncelikler kapsamında 2013 yılında ’Alternatif Turizm Destek Programı’ yürüttük ve yaklaşık 14 milyon TL’lik kaynağı termal turizm, doğa turizmi, spor turizmi gibi alternatif turizm türlerinin geliştirilmesi hedefi doğrultusunda projelere tahsis ettik. ’Yaşanabilir Mekanlar ve Sürdürülebilir Çevre Gelişme’ eksenimizdeki öncelikler kapsamında 2014 yılında ’Çevre Destek Programı’na 6 Milyon TL kaynak tahsis ettik ve başarılı projeleri hayata geçirdik. ’Yüksek Katma Değer ve Yenilik Odaklı Üretim’ gelişme eksenindeki önceliklerimiz doğrultusunda 2014 yılında ’Yenilikle Dönüşüm Destek Programı’mızı yürüttük; 52 projeye 18 Milyon TL destek bütçesi tahsis ettik" dedi.


Genel Sekreter Süleyman Alata sözlerine şu şekilde devam etti:
"Güney Ege Bölgesi yüksek güneş alma potansiyeli ile güneş enerjisi üretimine uygun bir bölgedir. Aydın’da Kuşadası-Davutlar ve Buharkent’te, Denizli’de Pamukkale ve Karahayıt’ta, Muğla’da Köyceğiz ve Yatağan’da kaplıcalar ve termal turizm tesisleri hizmet vermektedir. Bu noktada ajansımızın termal turizm faaliyetleri kapsamında bölgemizin bir ’sağlık Turizmi Merkezi’ haline getirilmesi ve bu alanda tanıtılması için önemli adımlar attığını belirtmek istiyorum. Bölgemizde büyük bir potansiyele sahip olan bir diğer yenilenebilir enerji çeşidi ise biyogaz enerjisidir. Bu doğrultuda 10. Ulusal Kalkınma Planı’ndaki hedeflere paralel olarak, 2014-2023 Güney Ege Bölge Planı’mızda yenilenebilir enerji kaynaklarının farklı alanlarda kullanımının yaygınlaştırılması, enerji üretiminde fosil kaynakların payının azaltılması, enerji verimliliğinin artırılması önceliği yer almaktadır. Bu öncelik itibari ile Ajans olarak bölgemizin temiz enerji üreten ve kullanan bir bölge olması için çalışmalarımızı yoğunlaştırmayı planlıyoruz."
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar ise 21.yüzyılda üzerinde durulması gereken en önemli konunun enerjinin temkin edilmesi ve kullanılmasındaki biçim olduğunu söyledi. Rektör Harmandar, "Enerji temini konusunda devlet kurumlarına, üniversitelere ve STK’lara önemli görevler düşmektedir. Enerji ihtiyacı her geçen yıl artıyor ve artmayla da devam edecek. Dünyadaki gelişmiş ülkeler en büyük enerji teminini nükleer enerjiden sağlıyor. Fakat en temiz enerji temininin yolu yenilenebilir enerjinin teminidir. Güneş rüzgar, akarsular ve termal enerji gibi enerji üretimleri yenilenebilir enerjidir. Türkiye’de enerji ihtiyacının büyük bölümü hala kömürden elde ediliyor. Biz bir an önce yenilenebilir enerji kaynaklarımızı faaliyete geçirmek zorundayız. Yenilenebilir enerjiyi daha kolay ve daha ucuz üretebilir hale gelmeliyiz. Ülkemizde yıl boyunca güneş var. Bunu kullanmanın yollarını bulmalıyız" dedi.


Vali Amir Çiçek ise, enerji kaynaklarının sırlı ve tükenmez olmadığının altını çizerek şunları kaydetti:
"Bu tür konferanslar ve konferanslardan çıkacak bildirileri çok önemsememiz gerekir. Türkiye’de bildiğimiz enerji kaynakları geri dönüşümü olmayan, başka sorunları gündeme getiren bir yöntem ile üretim yapılmaya çalışılmış. bugün Türkiye bütçesinin büyük bir kısmı enerjiye gidiyor. Son yıllarda yenilenebilir enerji kaynakları konusu gündemimize geldi. Bu konuda geç bile kalınmıştır diyorum. Bu kaynaklar daha önceleri de vardı. Güneş insan var olduğu günden bu yana var. Rüzgar var, akarsular Jeotermal kaynaklar daha önce de vardı. Ama geç kalmış değiliz. Tek eksiğimiz var. O da yatırımcılarımız önünü açmamız gerektiği. Bu yatırımcılarımızın cesaretlerini kırmamamız gerekiyor. Nerede, nasıl enerji üretilir bunların fizibilitesi yapılıp, haritası çıkarılarak yatırımcılarımızın önüne koymamız gerekiyor. Muğla’da yenilebilir enerji kaynaklarına baktığımızda, nerelerde ne tür enerji üretiliyor konusunda üretim yapılan yerler var. Muğla’da yüzde 3,6 enerji üretimi var. Bunlar çoğunluğu kömür olmak üzere Rüzgar (RES) ve Hidroelektrik Santralleri (HES) üretimi. Ama henüz güneş ve termal konusunda bir üretim ile karşılaşmadım. Rüzgar enerjisinde kurulu gücün 2023 yılına kadar 20 bin MW, Jeotermal enerjinin 600 MW, güneş enerjisinde de aynı rakamlar ortaya çıkıyor. Bu konuda yatırımcılarımızın önünü açacak projelerin değerlendirilmesi konusunda çalışma yürüten GEKA Genel Sekreterliğimize teşekkür ediyorum. Bu konferans üç ilimiz için de çok önemli bir tespitin yapılması açısından çok önemli."
Konferansta gerçekleştirilen oturumlarda ’Yenilenebilir Enerji Bölge Potansiyeli ve Mevzuat’, ‘Yenilenebilir Enerji Finansmanı ve Kamu Destekleri’, ‘Güney Ege Bölgesi’ndeki Mevcut Yenilenebilir Enerji Uygulamaları’, ‘Yenilenebilir Enerji Teknolojileri’, ‘GES Yatırımları İçin Teknik Değerlendirme’ ve ‘GES İçin Yatırım Değerlendirme’ konularında kamu kurum kuruluşları, STK’lar ve özel sektör temsilcileri tarafından sunumlar yapıldı.


Güney Ege Bölgesi’nin yenilenebilir enerji potansiyelini ortaya koyan ve bu konuda bölgede yapılan yatırımlara yön veren konferansa EPDK, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü, TurSEFF, İLBANK, GUNDER, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Muğla Menteşe Belediyesi, Güney Ege Kalkınma Ajansı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü, AYDEM, ORSAN Enerji, AYEN Enerji, Erikoğlu Sunsystem Enerji ve Disolar Enerji adlı kurum ve kuruluşlar katılım sağladı.

http://www.ulasimonline.com

Bu haber toplam 691 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • OPEC'in petrol üretimi temmuzda arttı14 Ağustos 2018 Salı 16:10
 • Fransız Quadran 65 MW’lık GES kuracak14 Ağustos 2018 Salı 14:16
 • BOTAŞ, santraller için dolar kurunu sabitliyor14 Ağustos 2018 Salı 12:49
 • Dinamik Enerji Manisa’da jeotermal kaynak arayacak14 Ağustos 2018 Salı 12:16
 • İran petrol fiyatlarında indirime gitti14 Ağustos 2018 Salı 10:16
 • GE Capital enerji finansman birimini satıyor14 Ağustos 2018 Salı 09:32
 • Erguvan Enerji Armutlu’ya 110 MW’lık RES kuracak13 Ağustos 2018 Pazartesi 16:45
 • Kurdaki artışın enerjiye faturası ağır13 Ağustos 2018 Pazartesi 13:49
 • Petrol 72 dolar seviyesinde13 Ağustos 2018 Pazartesi 13:33
 • Yamal LNG Projesi’nde ikinci ünite sevkiyata hazır13 Ağustos 2018 Pazartesi 12:16
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Ulaşım Online | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 293 75 48-32 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim