• BIST 92.322
  • Altın 189,164
  • Dolar 4,7936
  • Euro 5,5865
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 17 °C

Akfen, 9 ayda 656 milyon TL kar etti

Akfen, 9 ayda 656 milyon TL kar etti
Havalimanları yönetimi ve operasyonları, inşaat, deniz limanı işletmeciliği, deniz ulaşımı, su dağıtım ve atık su hizmetleri, enerji ve gayrimenkul gibi endüstri kollarında faaliyet gösteren Akfen Holding...

Havalimanları yönetimi ve operasyonları, inşaat, deniz limanı işletmeciliği, deniz ulaşımı, su dağıtım ve atık su hizmetleri, enerji ve gayrimenkul gibi endüstri kollarında faaliyet gösteren Akfen Holding, ilk 9 aylık finansal sonuçlarını açıkladı. Geçen yılın aynı döneminde 6,3 milyon TL kar açıklayan Holding’in 1 Ocak - 30 Eylül 2012 dönemine ilişkin finansal sonuçlarına göre konsolide net dönem kârı 656,367 milyon TL oldu.

Akfen Holding’in 9 aylık finansal sonuçları açıklandı. 1 Ocak 2012- 30 Eylül 2012 dönemini kapsayan finansal sonuçlara göre Akfen Holding’in konsolide net dönem kârı 656,367 milyon TL olarak gerçekleşirken, şirketin öz sermayesi 2011 yıl sonuna göre yüzde 46 artarak 1,680 milyon TL oldu. Akfen Holding’in düzeltilmiş Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kârı (FAVÖK)  geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 oranında artarak 248,716 milyon TL oldu. Holding’in konsolide geliri ise 862,699 milyon TL olarak gerçekleşti. 
 
2012 yılında kuvvetli nakit girişi sağladık, yeni projeler için hazırız
 
Akfen Holding’in ilk dokuz aylık operasyonel gelişmelerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Akfen Holding CEO’su Süha Güçsav, bu dönemde gerçekleşen TAV Havalimanları ve TAV Yatırım’da sahip olunan hisselerin önemli bir kısmının satışı ile şirkete büyük bir nakit girişi sağlandığını ve bunun da yeni yatırım alanlarına girmek konusunda Akfen Holding’in kaynaklarını önemli ölçüde genişlettiğini ifade etti. Söz konusu satış işlemiyle birlikte Akfen Holding’in sermaye yapısının çok daha kuvvetli bir seviyeye ulaştığını vurgulayan Güçsav, satış işleminin de önemli katkısıyla net kardaki rekor seviyedeki artışa da dikkat çekti. Güçsav, 2012 yılının ilk dokuz ayında bağlı ortaklıkları ve müşterek yönetime tabi şirketleri aracılığıyla 272,7 milyon TL’lik yatırım yapıldığını belirtti. 
 
Yeni yatırım fırsatlarına da değinen Güçsav, Akfen, Doğuş, Makyol ve Autostrade per L’Italia’nın oluşturduğu eşit ortaklıklı konsorsiyumun, 31 Ekim’de köprüler ve otoyolların özelleştirilmesi ihalesine teklif verdiğini kaydetti. Mersin’de kurulması planlanan ve yaklaşık 500 milyon ABD Doları’na mal olması beklenen doğalgaz çevrim santrali projesinin kurulu gücünün 570 MW’a yükseltilmesi için EPDK’ya yapılan başvurunun uygun bulunmasıyla projenin hız kazandığını, yapılacak santral için teknik danışman ve mühendislik hizmetlerinin alınacağı firmanın belirlendiğini ve inşaatına başlandığını sözlerine ekledi.
 
Akfen Holding olarak tahvil piyasalarını da etkin şekilde kullanmaya devam ettiklerini belirten Güçsav, halka arz ettikleri toplam 280 milyon TL’lik tahvilin faiz ödemelerinin dönem içinde başarıyla gerçekleştiğini ifade etti. 
 
İştirakleriyle birlikte operasyonel ve finansal açıdan başarılı bir dönemi geride bıraktıklarını vurgulayan Güçsav, önümüzdeki dönemde de gerek mevcut iştirakleri gerekse Akfen Holding portföyüne eklenecek yeni projelerle birlikte hedeflerine sağlam adımlarla ilerleyeceğini ifade etti.
 
Akfen Holding İştirakleri ve Bağlı Ortaklıklarının ilk dokuz aylık operasyonel gelişmeleri
 
TAV Havalimanları
 
2012 yılının ilk dokuz ayında TAV Havalimanları Holding’in işlettiği havalimanlarını kullanan yolcu sayısı bir önceki yılın aynı dönemine oranla %35 artış göstererek, 53,5 milyon seviyesinde gerçekleşti. 
 
TAV Yatırım 
 
2011 yılı sonu itibariyle Tav İnşaat’ın tamamladığı iş miktarı 2.7 milyar ABD Doları tutarında olup, 30 Eylül 2012 tarihi itibarıyla TAV İnşaat’ın kontrata bağlanmış kalan iş tutarı Abu Dabi Havaalanı, Medine Havaalanı ve İzmir Havaalanı ile birlikte yaklaşık 2.8 milyar ABD Doları’dır.
 
Akfen İnşaat 
 
Akfen İnşaat, Akfen Holding bağlı ortaklıkları Akfen GYO, HES I, HES II, HES IV ve HES V için yapılmış inşaat sözleşmeleri uyarınca faaliyetine devam etmektedir. 
 
30 Eylül 2012 tarihi itibarıyla, Akfen İnşaat’ın devam eden HES ve GYO faaliyetlerinin toplam sözleşme bedeli 83,8 milyon Euro’dur. 
 
Akfen İnşaat’ın ayrıca Ankara İncek de yaklaşık 275 bin m2 inşaat alanına sahip ve arsa ile kat karşılığı sözleşmesinin çok uygun şartlarda yapıldığı bir gayrimenkul projesi bulunmaktadır. Söz konusu proje Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından projelendirmekte olup ‘İNCEKLOFT’ olarak anılacak, konut, işyeri ve ofis bloklarından oluşacaktır. Tahminen 2013 yılının ikinci çeyreğinde başlayacak olan projenin 30 ay sürmesi planlanmaktadır.
 
www.UlasimOnline.Com
Bu haber toplam 785 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Ulaşım Online | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48-32 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim