• BIST 94.437
  • Altın 194,212
  • Dolar 4,7316
  • Euro 5,4729
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 17 °C

Ford Transit’in yeni üyeleri yollarda

Ford Transit’in yeni üyeleri yollarda
Ford’un efsanevi ticari aracı Transit ürün ailesinin yeni üyeleri Transit Custom ve Tourneo Custom modellerinin satışı başladı.

 

Transit Custom, 43 bin 750 TL’den başlayan fiyatlarla, Tourneo Custom ise 59 bin 925 TL’lik rekabetçi başlangıç fiyatıyla pazara girdi. Yeni ürün ailesinde minibüs, van ve kombi gövde tipleri ve geniş donanım seçenekleri bulunuyor. Transit ailesinin yeni üyeleri Transit Custom ve Tourneo Custom; efsanevi Transit’in dayanıklılık ve sağlamlık mirasını koruyor ve aynı başarıyı ileriye götürmeyi hedefliyor. 
 
Büyüyen ve gelişen Türk ekonomisine paralel olarak sınıfının jenerik ismi olan Transit ailesi genişlemeye, pazara uygun ürün çeşitliliğini artırmaya ve ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor. Ailenin yeni üyeleri Transit Custom ve Tourneo Custom modelleri, fonksiyonel yapıları ile kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde Ford Otosan mühendisleri tarafından geliştirildi. Transit artık lüks, teknoloji ve ileri güvenlik sistemleri ile ön plana çıkıyor. Ford tutkunları, minibüs tipi Tourneo Custom’a 59 bin 295 TL’den başlayan fiyatlarla, Transit Custom Van’a ise 43 bin 750 TL’den başlayan fiyatlarla sahip olabilecekler.
 
YENİGÜN: BU YIL 11. KEZ LİDERLİK HEDEFLİYORUZ
 
Transit Custom ve Tourneo Custom’ın tanıtımının yapıldığı basın test sürüşünde bir konuşma yapan Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, “Ford markasına yeni bir segmentin kapılarını aralayan ve bu sayede markamızın Türkiye’deki liderliğini pekiştirecek olan Tourneo Custom ve “2013 Yılının Ticari Aracı” seçilen Transit Custom modellerimiz bizi gururlandırıyor,” dedi. Ford’un aralıksız son 10 yıldır 60’a yakın markanın kıyasıya yarıştığı pazarda en çok satan otomotiv markası olduğunu da hatırlatan Yenigün, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yılın ilk aylarında büyük değişimler yaşadığımız iç pazarda doğru tedbirleri alarak 2012’nin ilk 9 ayının sonunda da toplam pazar birinciliğimizi sürdürmeyi başardık. 2012 yılının ilk 9 ayında 554 bin 837 adet satış gerçekleşirken Ford Otosan olarak binekte 33 bin 988, hafif ticaride 18 bin 450 ve orta ticaride de 19 bin 929 adetlik satış gerçekleştirdik. 2012’nin ilk 9 ayı itibariyle binek, hafif ve orta ticari segmentlerinde toplam 72 bin 367’lik satış adedine ulaşarak istikrarlı büyümemizi sürdürdük. İlk 9 ay sonuçlarına göre pazar payımız yüzde 13,8. Yılı bu şekilde tamamlayarak 2012’yi 11’nci kez lider olmayı hedefliyoruz.”
 
ÖZÜNER: “TRANSİT CUSTOM VE TOURNEO CUSTOM
FORD’UN TÜRKİYE’DEKİ GÜCÜNE GÜÇ KATACAK”
 
Ford Otosan Pazarlama, Satış ve Satış Sonrası Genel Müdür Yardımcısı Aykut Özüner de toplantıda yaptığı konuşmada, “Transit Custom ve Tourneo Custom sahip olduğu 2.2 litre geliştirilmiş Duratorq TDCi dizel motoru ile  sınıfının en düşük yakıt tüketimini sunuyor. 100PS, 125PS ve 155PS’lik güç versiyonlarıyla sunulan bu yüksek torklu ve iyi tepki veren motor, Euro 5 normunu karşılayan araçlarda standart olarak Otomatik Start/Stop sistemi ile birlikte sunuluyor ve ortalama 6,6 litre/100 km yakıt tüketiminin yanı sıra 174 gr/km’lik CO2 salımı verileri sunuyor.  Çarpıcı yeni görünümü, şık iç tasarımı ve sürüş dinamikleri, akıllı teknolojileri ve sınıf lideri yakıt ekonomisiyle Ford Tourneo Custom, yolcu taşıma araçları sınıfında şıklık ve fonksiyonelliği yeni bir düzeye çıkarırken Transit Custom da Kombi ve Kombi Van modelleriyle hem yük hem de personel taşıyan kullanıcılara hitap ediyor.  Sekiz ya da dokuz koltuklu düzenlemelerle sunulan Tourneo Custom, 4.97 metrelik kısa şasi ve 5.34 metrelik uzun dingil mesafeli iki versiyona sahip ve her ikisi de hem yolcular hem de bagajlar için geniş alan sağlıyor. Transit Custom ise kullanıcılara kendilerine en uygun yük alanını seçebilme imkanı sağlıyor. Transit mirasına tamamen sadık kalan Transit Custom, sınıf lideri yük taşıma yeteneğiyle birlikte yenilikçi yük alanı özellikleri de sunuyor.”
 
TOURNEO’DA BENZERSİZ SÜRÜCÜ DOSTU ÖZELLİKLER
 
Transit Custom ve Tourneo Custom modellerinin yepyeni iç bölümü, gelişmiş teknolojiler ve üstün sürüş dinamikleriyle sınıflarına sürücü odaklı yeni bir kullanım anlayışı getiriyor. Modern ve şık görünümlü kokpitte şişeler, telefonlar ve belgeler için akıllı eşya yeri çözümlerinin yanı sıra şık bir gösterge paneli de bulunuyor. Uygun sürüş pozisyonunun bulunabilmesi için kolay ayarlanabilir koltuklara ilave olarak direksiyon kolonu derinlik ve yükseklik ayarları da yeni araçlarda mevcut.
 
AKILLI ARAÇ TEKNOLOJİLERİ
 
Transit Custom ve Tourneo Custom, Ford’un en yeni binek otomobillerinde de yer alan çeşitli akıllı araç teknolojilerle sunuluyor:
 
ECOnetic Teknolojiler: Ford’un gelişmiş, düşük CO2 özellikleri arasında Euro5 motor ile Start/Stop ve Akıllı Şarj Sistemleri de bulunuyor.
 
Sesle kumanda edilen SYNC, araç içi bağlantı sistemi: Basit sesli komutlarla çalan müziği yönetme, telefonla arama yapma, gelen aramaları yanıtlamanın yanı sıra sürücünün cep telefonunu gelen yazılı mesajları sesli olarak okuyan SYNC sistemi, herhangi bir çarpışma durumunda sürücünün Bluetooth bağlantılı cep telefonunu üzerinden 112 acil yardım servisini lokal dilde, otomatik olarak arıyor.
 
Acil Durum Desteği: SYNC sayesinde sunulan bu özellik, araç içindekilerin kaza halinde Acil Yardım Hizmeti ile bağlantıya geçmesine olanak tanıyarak, kaza yerinin GSP koordinatlarını yetkililere bildiriyor.
 
Gelişmiş güvenlik sistemleri: Standart olarak ESP ve Dinamik Tork Kontrolüne ek olarak sürücü, yolcu, yan ve perde hava yastıklarını içeriyor.
Geri görüş kamerası: İç aynaya entegre edildi.
 
Şeritten Ayrılma Uyarısı ve Sürücü İkazı: Yeni nesil sürüş destek sistemi, sürücünün istemeden şeritten ayrılması ya da direksiyon başında yorulması durumunda sürücüyü uyararak olası kazaların önlenmesine yardımcı oluyor.
 
MAKAM ARACI KIVAMINDAKİ
AKILLI TİCARİ: FORD TOURNEO
 
17-18 Kasım’da Antalya’daydık. Türk otomotivinin lider firmalarından Ford, Transit Ailesi’ne Tourneo ve Transit Custom’ı eklemiş, test için de bizi davet etmişti. Tourneo yolcu; Transit ise yük taşımacılığı için tasarlanmış. Benim, Belek’ten Manavgat’a kadar testini gerçekleştirdiğim Tourneo, Ford yetkililerinin lanse ettiği ‘Ticaretin Makam Aracı’ sloganının tüm özelliklerini taşıyor. Gerçekten bir ticari araç değil, donanımlı bir otomobil kullanıyor gibi oluyorsunuz. Tourneo, 3 yılı Ar-Ge, bir yılı da müşteri geri dönüşlerinden toplanan bilgilerin değerlendirildiği olmak üzere 4 yıllık bir çalışmanın ürünüymüş.
 
30 FARKLI OTURMA DÜZENİ YARATILABİLİYOR
 
Aracın koltuğuna oturduğunuzda akıllı teknolojilerle donatıldığını hemen fark ediyorsunuz. Yıllardır kişi taşımacılığına girmeyen Ford, bu kez iddialı bir tasarımla öne çıkmaya çalışmış. Şoför mahallindeki koltuğunuz tamamen vücudunuzun yapısıyla uyumlandırılabiliyor. Ama, asıl dizayn mucizesi yolcu koltuklarında yapılmış. Patenti Ford’a ait olan koltukları 30 farklı şekle getirebilmeniz mümkün. Bazılarının şeklini değiştirip, bazılarını kaldırabiliyor, farklı yüklere yer açabiliyorsunuz.
 
KÜÇÜK BİR ELEŞTİRİ
 
Vitesi bire takıp kalkmaya çalıştım ama araç stop etti. Bir, iki başarısız denemenin ardından yola koyulabildim. Bu durumu ‘acemilikten kaynaklanmıştır’ diye yorumlayabilirsiniz. Ama, benim gibi birçok arkadaşın da başına aynı şey gelmiş. Debriyaj kavrama noktasının biraz yukarda olduğu konusunda hemfikir olduk.  Hemen aklıma Ford Otosan Genel Müdürü Sayın Haydar Yenigün’ün “Bizim aracımız şehir içi taşımacılığına uygun” sözleri geldi. Ardından da, “Türkiye ticaretinin başkenti sayılan ve trafik sıkışıklığında dünya şampiyonluğuna oynayan İstanbul’da da gezinecek Tourneo’lara ‘otomatik şanzıman’ yakışırdı” diye düşünmeden edemedim.
 
AVRUPA’YA STANDARD, BİZE OPSİYONEL YOK
 
Ford’un güzel bir özelliğine daha dikkatinizi çekmek isterim. Sürücü ve yolcu güvenliği ile rahatlığının ön planda olduğu Tourneo’da bazı markalarda şahit olduğumuz ihraç edilen araçlarda standart; ülke içine sattıklarına opsiyonel diye bir kavram yok. Almanya’da, ABD’deki Ford’da standart ne varsa, buradaki araçlarda da o ekipmanlar standart olarak bulunuyor.
 
TOURNEO’NUN STANDARTLARI
 
Yeni Tourneo’nun tüm model ve serilerinde standart olarak sunulan sürücü ve ön yolcu hava yastıklarına ek olarak titanium ve titanium plus serilerinde perde&yan hava yastıkları
Ön ve arkada iki klima
Geri görüş kamerası
Ön ve arka park sensörleri
Sürücü dikkat takip sistemi
Devrilme kontrol sistemi
Acil fren destek sistemi
Acil durum yardımı içeren Ford SYNC
Yanlış yakıt dolumunu engelleyen EasyFuel sistemi
Bluetooth sistemi
 
ÜST DÜZEY GÜVENLİK
 
Tourneo, otomobil kıvamında ve hata yapmanızı önlemek üzere planlanmış bir araç. Acil frenleme esnasında ABS aktif hale geldiğinde arka frenlere ekstra fren basıncı sağlanarak frenleme mesafesi kısaltılıyor. Ani frenlemelerde de aracın flaşörleri otomatik olarak yanarak, diğer sürücüleri uyarıyor. Sürücü ani, aşırı keskin bir kaçınma manevrası yaparsa ön tekerlekler dönüşümlü olarak frenleniyor. Bu arada motor torku da sıfıra iniyor. Geri vitese takıldığında iç aynada otomatik olarak geri görüş kamerasının ilettiği görüntü ve kamera görüntüsünde aracın hangi yöne doğru hareket ettiğini gösteren işaret çizgileri beliriyor. Park ederken de, araç ve engel arasındaki mesafeyi güvenli olarak tahmin edebileceğiniz sesli bir sinyal ve ekran görüntüsü sizi uyararak park etmenizi kolaylaştırıyor.
 
HIZI KONTROL EDİN!  ÇÜNKÜ FARKINA BİLE VARMIYORSUNUZ
 
Tourneo’nun özellikle uzun yolculukları daha konforlu ve ekonomik hale getiren bir özelliği de, hız kontrol sistemi. Biz de teste başlamadan önce, azami hızı 120 km’ye sabitledik. Belek-Manavgat yolundayız. Bomboş bir yol. İster istemez, ayağınızın altında pamuk gibi duran gaz pedalına basıveriyorsunuz. Tabi, üst sınır 120 km. olarak belirlendiği için varabileceğiniz en yüksek hız da o. Tabi, isterseniz bu opsiyonu yükseltmek de elinizde. Süratin felaket olduğundan hareketle hızı daha da yukarı çekmeyi hiç düşünmedim. Ancak, bir şey çok hoşuma gitti, sizinle paylaşmadan edemeyeceğim: Gaza basıyorum, tek bir sarsıntı yok. Ne ben, ne de birlikte yolculuk ettiğim 3 gazeteci arkadaşım hiçbir şey fark etmiyor. Ben ise, 120’ye geldiğimi ancak gaz pedalına sonuna kadar basmama rağmen, araçta hiçbir değişiklik olmadığını görüp, hız kadranına baktığımda anlayabiliyordum 120 ile gittiğimi. 59 bin 925 TL başlangıç fiyatıyla satışa sunulan Tourneo Custom, özellikle fonksiyonel koltuk özelliği ve 100 kilometreyi 6 litrelik yakıtla aşmasıyla pazarda dengeleri değiştirecek gibi gözüküyor.
1.20121109115601.jpg
 
2.20121109115612.jpg
 
3.20121109115623.jpg
 
4.20121109115637.jpg
 
5.20121109115652.jpg
 
6.20121109115704.jpg
 
7.20121109115714.jpg
 
 
 
www.UlasimOnline.Com
Bu haber toplam 2256 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Ulaşım Online | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48-32 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim