• BIST 90.466
  • Altın 193,543
  • Dolar 4,8395
  • Euro 5,6591
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 24 °C

Kış lastiği için kar yağmasını beklemeyin!

Kış lastiği için kar yağmasını beklemeyin!
Continental, kış lastiği üretiminin 60. yılını kutlarken, Türkiye’deki en büyük sorumlulukları arasında kış lastiği olgusunun yaygınlaştırılması yer alıyor.

 

Güvenli sürüş ve tekniklerini ön planda tutan Continental, kış lastiği kullanımının Türkiye’de zorunlu hale gelmesine yönelik ve 12 Kasım’dan itibaren ticari araçlar için devreye giren kanunu destekliyor.
 
“KIŞIN GÜVENLİĞİN ALTIN KURALI KIŞ LASTİĞİDİR”
 
Tüm dünyada trafik kazalarının nedenleri arasında yağmur, kar ve buzlanmanın üst sıralarda yer aldığının altını çizen Continental Türkiye Binek Lastikleri Satış Müdürü Mehmet Akay, kış lastiği kullanımının önemine dikkat çekiyor. Yaz lastiklerinin yere temas eden yüzeyinin +7 dereceden itibaren sertleştiğini, bu nedenle ıslak ve soğuk yolda yeterli kavrama sağlamadığını belirten Akay, kış lastiklerinin ise yapılarındaki doğal kauçuk payları sayesinde düşük sıcaklıklarda bile esnekleşip tutuşlarının arttığını ifade ediyor.
 
MEVSİMİNDE DOĞRU LASTİK KULLANIMININ ÖNEMİ
 
Mevsiminde doğru lastik kullanımının sürücüler için önemine değinen Continental Türkiye Binek Lastikleri Satış Müdürü Mehmet Akay, “Araç sahiplerinin ortalama olarak 2,5 – 3 senede bir lastik değiştirdiklerinden yola çıkarsak; 6 senede toplamda iki takım lastik kullanılıyor. Kış döneminde araçlarına kış lastiği takmaları durumunda, sürücüler için herhangi bir değişiklik yaşanmayacaktır” dedi.
 
AVRUPA KIŞ LASTİĞİ’NİN ÖNEMİNİN FARKINDA!
 
Continental’in dünya çapında kış lastiği kullanımına yönelik yaptığı son araştırma sonuçlarına göre binek ve 4×4 segment araçlar için kış lastiği piyasası genişliyor. Araştırma sonuçlarına göre, 2011 yılında Batı ve Orta Avrupa’da 90 milyon kış lastiği satıldı. 2010 yılında 207 milyon binek ve 4×4 araç lastiği satılırken, bu rakam 2011’de 218 milyona yükseldi.  Araştırma sonuçlarında, kış lastiğinin zorunlu olmadığı Fransa ve Lüksemburg gibi ülkelerde sürücülerin kış lastiğine yönelik talepleri artış gösterdi. Türkiye’de de ticari araçlar için kış lastiği zorunluluğuna yönelik kanunu memnuniyetle karşılayan Continental Türkiye Binek Lastikleri Satış Müdürü Mehmet Akay, “Continental olarak tam 60 yıldır güvenlik, konfor ve performans dengesi bakımından en üst düzey gereksinimleri karşılayan kış lastikleri üretiyoruz. Sürücülere kış lastiği kullanımının önemini anlatıyoruz. Kış lastiği kanunu ile sürücü ve sürüş güvenliğinin en üst düzeye çıkması sağlanırken, yolların temizlenmesi ve aşınması gibi birçok maliyet kalemi de hafifleyecek” derken, kış koşullarının sürüş sırasında boşa harcamaya neden olduğu akaryakıtı da azaltacağını ve böylece çevre kirliliği gibi olumsuzlukların da önüne geçileceğini ifade etti.
 
Kış lastikleri, 7 derecenin altına inen sıcaklıklarda, sürüş güvenliğini tehdit eden tüm faktörleri en aza indirerek sürüş güvenliğini en üst düzeye çıkarıyor. Kış lastiklerinin yalnızca kar yağdığı zaman ihtiyaç duyulan ve sadece karlı yollarda kullanılan bir lastik olmadığını önemle vurgulayan Continental Türkiye Binek Lastikleri Satış Müdürü Mehmet Akay kış aylarında alınan güvenlik önlemleri hakkında “Ekim ayından itibaren düşen sıcaklıklar ve hava koşulları için çeşitli güvenlik önemleri alınıyor. Ancak, kış lastikleri, kış koşulları için en güvenli ve tartışmasız en iyi çözümdür” dedi.
 
NİÇİN KIŞ LASTİĞİ KULLANMALISINIZ?
 
-Yaz lastiklerinin yere temas eden yüzeyi +7 dereceden itibaren sertleşir. Bu nedenle ıslak ve soğuk yolda yeterli kavrama sağlamaz. Kış lastikleri ise yapılarındaki doğal kauçuk payları sayesinde düşük ısılarda bile esnekleşirler ve tutuşları artar.
 
-Kışın yaz lastikleri ile fren mesafesi uzar, virajda araç merkezkaç kuvvetinin etkisi ile daha fazla dışarıya doğru savrulur, araçlarda önden veya arkadan kaymalar artar. Bu nedenle kış lastiği kullanılması sürücü ve sürüş güvenliği açısından büyük önem gösterir.
 
-Karla kaplı bir zeminde 50km/h süratte standart lastik ile fren mesafesi 43m iken kış lastiği ile bu mesafe 35m’ye düşmektedir. Aradaki 8 metrelik fark ciddi kazaların önlenmesi anlamına gelmektedir.
 
-Buzlu zeminde ise 30km/h süratte standart lastik ile fren mesafesi 68m iken kış lastiği ile bu mesafe 57m’ye düşmektedir. Buzlu zeminde araçların 30 km’den daha hızlı yol aldıklarını düşündüğümüzde, iki lastiğin durma mesafesi arasındaki fark iyice açılmaktadır ve daha olumsuz sonuçlar ortaya çıkmaktadır.
 
-Kış lastiklerinin blok desenlerinin üzerinde bulunan derin yivler, lastiğin adeta yere yapışmasını sağlayarak ekstra bir tutunma sağlamaktadır.
 
-Kış Sezonunda Dikkat Edilmesi Gereken Özel Noktalar:
 
-Kış sezonunda her zaman 4 lastiğinizde kış lastiği olmalıdır. Kış lastikleri ekim ayı ile nisan ayı arasında kullanılabilir.
 
-Kış Lastiği adı gibi kış lastiğidir, yani sadece kar lastiği değildir. Bu yüzden araca takılması için karın yağmasını beklememek gerekir.
 
-Kış lastiklerinin üstün tutunma ve kavrama özellikleri, sadece karda buzda değil, ısının +7 dereceye düştüğü tüm hava ve yol şartlarında gereklidir.
 
CONTİNENTAL KIŞ LASTİĞİ AİLESİNİ GENİŞLETMEYE DEVAM EDİYOR
 
Dünyanın en büyük lastik üreticilerinden Continental’in geliştirdiği yeni kış lastiği modeli ContiWinterContact TM TS 850; maksimum güvenlik, konfor ve performans dengesini bir araya getirerek kış lastiği standartlarını yeniden tanımlıyor. Dünyanın en büyük uluslararası beş lastik tedarikçisinden biri olan Continental, kış lastikleri modellerine bir yenisini daha ekledi. ContiWinterContactTM TS 850, sürücülere karlı, buzlu ve ıslak yol koşulları için mükemmel fren performansı sunarken, kuru yollarda da üst düzey güvenlik sağlıyor. Azaltılmış yuvarlanma direnci sayesinde daha uzun ömürlü kullanım imkânı sağlayan ContiWinterContactTM TS 850, yakıt tasarrufunun da önünü açıyor.
 
Lastiğin daha güvenli, daha düşük maliyetli ve daha çevre dostu bir hale getirilebilmesi için kış lastiklerinde kullanılan yapısal bileşenlerin modern teknoloji ürünleri olmasına dikkat eden Continental’in kış lastikleri ürün gamının en son modeli ContiWinterContactTM TS 850 kompakt ve orta boyutlu otomobiller için uygun bir model özelliği taşıyor ve 190km/s ve 240 km/s için onaylanmış toplam 27 adet lastik ebatı mevcut.
 
KIŞ KOŞULLARINDA SÜRÜŞ GÜVENLİĞİ
 
Continental’in geliştirdiği kış lastikleri ürün gamının en son modeli ContiWinterContact TS 850, sürücü ve sürüş güvenliği ile öne çıkıyor. Continental Türkiye Binek Lastikleri Satış Müdürü Mehmet Akay; “Lastik üzerindeki blok kenar ve yiv sayısı ile kar ve buz kaplı yüzeylerde çekiş ve fren performansı doğru orantılıdır. ContiWinterContact TS 850’de blok kenar ve yiv sayısı ile dişleri de arttırdık. Çünkü yüksek hızda sürüş sırasında viraja girilmesi veya şerit değiştirilmesi durumunda; yanal kuvvetlerin daha iyi iletilmesi gerekiyor. TS 850’nin omuz bölgesindeki dişleri arttırarak; aşırı zorlu sürüş koşullarında dahi güvenli yol hakimiyeti ve güçlü bir çekiş performansı sunuyoruz” dedi
 
Sayısı arttırılan kenar dişleri sayesinde hem buz kaplı yollarda lastik üzerinde oluşan gözle görülemeyecek kadar ince sıvı katmanı daha iyi arındırılıyor hem de lastik sırtının yükü eşit şekilde dağıtması sağlanarak, kar kaplı yüzeylerde lastiğin karı daha düzgün şekilde ezmesi ve böylece yol tutuş performansının artması sağlanıyor.
 
KIŞ KOŞULLARINDA OPTİMUM FRENLEME VE DİREKSİYON HAKİMİYETİ
 
ContiWinterContactTM TS 850, daha fazla yol tutuş performansı için yepyeni bir yiv teknolojisini de beraberinde getiriyor. Yiv teknolojisi sayesinde kullanım ömrü boyunca lastik üzerindeki profil blokların çok daha dayanıklı olmasını sağlayarak, kar-buz kaplı yüzeylerde sürtünme düzeyini arttırıyor. Lastik omuzu bloklarında yer alan yivler ise, virajlarda araçların yüke maruz kalma durumlarında, blokların iç kısımlarından birbirine kenetlenerek; tüm yol koşullarında direksiyon hâkimiyetini kolaylaştırıyor. ContiWinterContactTM TS 850’in yanal esnemezlik özelliği artırılan yan yüzey kontörü, kuru zeminlerde de direksiyon hâkimiyetini artırıyor. Yan yüzey bileşenlerinin (yan yüzey, apeks ve jant koruyucu şerit), deformasyonunu minimum düzeye indirecek şekilde geliştirilen yeni ContiWinterContact TS 850, düşük yuvarlanma direnci ile enerji kaybını önemli ölçüde düşürüyor.
 
İYİLEŞTİRİLMİŞ YUVARLANMA DİRENCİ
 
Continental, ContiWinterContactTM serisinin son modeli TS 850’de yuvarlanma direncini azaltıyor. ContiWinterContactTM TS 850, İyileştirilmiş yuvarlanma direnci ile kuru zeminde de sergilediği üstün yol tutuş performansı sağlayarak; standart kış lastiklerinden farklılaşıyor. Continental, kış lastiklerinin kuru zeminde fren mesafesinden kaynaklanabilecek sorunlardan dolayı kış lastiklerini önerilen Ekim ve Mart ayları arasında araçlarında kullanmayan kullanıcıların da taleplerini TS 850 ile karşılıyor.
 
KDV’Sİ BİZDEN BONUS KAMPANYASI!
 
Continental, kış sezonuna “KDV’si Bizden 12 Taksit” kampanyası ile başladı. Kampanya kapsamında; 1 Kasım ve 31 Aralık 2012 tarihleri arasında Bonus üyesi Continental yetkili satıcılarında 12 taksit imkânı sunarken, KDV’yi Continental karşılıyor.
 
www.UlasimOnline.Com
Bu haber toplam 1832 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Ulaşım Online | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48-32 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim