• BIST 4.871,42
  • Altın 1133.676
  • Dolar 18.8219
  • Euro 20.2868
  • İstanbul 3 °C
  • Ankara 0 °C

Koylar imara değil, hizmete açıldı

Koylar imara değil, hizmete açıldı
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Muğla'daki Göcek Koyu'ndaki alanların imara açıldığı yönündeki haberlerin asılsız olduğunu belirtilerek, koyda otellerin kurulmasının mevcut mevzuatlara göre mümkün olmadığı bildirildi.

Muğla'nın Dalaman ilçesi sınırları içerisinde bulunan ve kamuoyunda Göcek koyları olarak bilinen mesire yerlerinin ihaleye çıkarılması hakkında Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından bir açıklama yapıldı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, "Mesire Yerlerinin 29 yıllığına kiraya verilmesi, bu yerlerden faydalanan vatandaşlarımıza daha iyi ve kaliteli hizmet verilebilmesi içindir" denildi.

Bakanlık ayrıca, ''Bazı basın yayın organları tarafından yapılan haberlerde, Göcek Koylarının yapılacak ihale ile imara açılacağı, birilerine peşkeş çekileceği, doğal ve tarihi yapıya zarar verileceği gibi ifadelere yer verilmiştir. Mesire Yerleri'nin 29 yıllığına kiraya verilmesi, bu yerlerden faydalanan vatandaşlarımıza daha iyi ve kaliteli hizmet verilebilmesi içindir. Mesire yerleri 3 yıllığına, 10 yıllığına veya 29 yıllığına kiraya verilebilmektedir. 16-17 Eylül 2015 tarihlerinde yapılacak olan ihalede 10 yıllığına ihaleye çıkartılmıştır" dedi.

''PLAN DIŞI TESİS YAPMA İMKANI YOK''

Mesire yerlerinde planların dışında herhangi bir yapı veya tesis yapma imkanı bulunmadığını belirten bakanlık açıklamasında, "Bu bölgeler I.Derece Doğal Sit, Göcek- Fethiye Özel Çevre Koruma sahası ve aynı zamanda 3621 Sayılı Kıyı Kenar kanununa tabi olması nedeni ile mevcut tesisler tadilat yapılarak kullanıma sunulacak. Yeni yapılması gereken tesisler ise yapılmadan önce ilgili kurumlardan onay alındıktan sonra yapılacaktır. Bu nedenle koylarda kesinlikle tahribat olmayacaktır. Aksi takdirde sözleşmeler derhal iptal edilmektedir. Bu konuda da Bakanlığımız tarafından çok sıkı bir denetim yapılmaktadır. Bütün mesire yerleri her ay şeflik bazında, 6 ayda bir de Bölge Müdürlüklerimiz tarafından oluşturulan 5 kişilik komisyonlar marifetiyle çok iyi bir şekilde denetlenmektedir. Bunun sonucunda 2015 yılında vatandaşlarımıza iyi hizmet vermeyen 138 adet mesire yeri kapatılmıştır.

Gerek Mesire Yerleri Yönetmeliğinde gerekse 300 Sayılı Mesire Yerleri Uygulama Tebliğinde, her mesire yeri tipinde nelerin yapılacağı çok açık bir şekilde belirtilmiştir. Mesire yerleri, işletmecinin elinde olduğu sürece tip değişikliğinin yapılmayacağı yönetmelikte çok açık bir şekilde belirtilmiştir. Şikayete konu olan koylar mesire yeri olmadığı halde mesire yeri şeklinde işletilmekteydi. Orman ve Su İşleri Bakanlığımız tarafından bu koylar, tesis açısından kapsamı en dar olan C Tipi Mesire yerlerine dönüştürüldü. C tipi mesire yerlerinde otellerin kurulması mevcut mevzuatlarımıza göre mümkün değildir" denildi.

''PLANLARA AYKIRI HAREKET EDİLİRSE SÖZLEŞMELER İPTAL''

Açıklamada, mesire yerlerinde yapılacak diğer tesislerin büyüklüklerinin de 6831 sayılı Orman Kanununun Ek 14. maddesi, Mesire Yerleri Yönetmeliği ve 300 Sayılı Mesire Yerleri Uygulama Tebliğinde çok açık bir şekilde belirtildiğine dikkat çekilirken. Mevzuat dahilinde oluşturulan onaylı planlara aykırı hareket edilmesi durumunda sözleşmeler derhal iptal edileceği ifade edildi. Açıklamada ayrıca, "2013 yılında çıkan Mesire Yerleri Yönetmeliğinden sonra vatandaşlarımızdan gelen şikayetlerin büyük oranda azalması, yapılan iş ve işlemlerin doğru olduğunun göstergesi olup, Orman Genel Müdürlüğümüzce yapılan işlemler sonucu hem devletimizin zarar görmesi önlenmiş, hem de vatandaşlarımıza daha kaliteli hizmet sunularak mesire yerlerinin mevzuatlara uygun olarak işletilmesi sağlanmıştır" dendi.

ŞEFFAF İHALE YOLUYLA KİRAYA VERİLECEKTİR

Orman Genel Müdürlüğünce yapılan işlemler neticesinde söz konusu yerlerin mevcut yapı ve tesisleri standartlara uygun hale getirmek ve verilecek hizmetin kalitesini yükseltmek gayesiyle şeffaf ihale yoluyla kiraya verileceği belirtildi. Açıklama şu şekilde sona erdi: "Muğla 2. İdare Mahkemesince, Dalaman Orman İşletme Müdürlüğünce ihale edilen 4 adet mesire yeri, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığının talebi üzerine, 2015/371 esas nolu kararı ile idaremizden savunma ve ara kararına cevap verme süreleri geçip yeni bir karar verilinceye kadar yürütmenin durdurulmasına karar verilmiştir. İdaremizin itirazı üzerine yürütmenin durdurulması kararının iptal edilmesi sonucu ve ihaleyi alan şahıslar sözleşmeyi imzalamaması nedeniyle teminatları irat kaydedilerek söz konusu mesire yerleri tekrar ihaleye çıkarılmıştır. Bu alanların imara açılması, birilerine peşkeş çekilmesi, doğal ve tarihi yapıya zarar verebilecek tesislerin yapılması kesinlikle söz konusu değildir.''

Bu haber toplam 1521 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Ulaşım Online | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48-32 | Faks : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim