• BIST 4.776,06
  • Altın 1210.647
  • Dolar 19.129
  • Euro 20.7777
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 1 °C

Türkiye'nin çölleşme haritası oluşturuldu, yüzde 47'si risk altında

Türkiye'nin çölleşme haritası oluşturuldu, yüzde 47'si risk altında
İlk kez hazırlanan Türkiye Çölleşme Risk Haritası'na göre Türkiye'nin yaklaşık yüzde 47'si orta ve üzeri çok yüksek risk grubunda yer alıyor.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Birleşmiş Milletler'in (BM) çölleşme konusunda 'hassas' olarak değerlendirdiği Türkiye'nin çölleşme risk haritasının çıkarıldığını belirtti. Eroğlu, "Türkiye'nin çölleşme kriter ve göstergeleri ilk defa belirlenerek ulusal ölçekte çölleşmeye duyarlı alanlar tespit edildi ve ülkemizin risk haritası çıkarıldı." dedi.

Türkiye Çölleşme Risk Haritası'na göre Türkiye'nin yaklaşık yüzde 47'si orta ve üzeri çok yüksek risk grubunda yer alıyor.

Çölleşmenin küresel ölçekte yaşanan bir problem olduğunu belirten Bakan Veysel Eroğlu yazılı değerlendirmesinde, "Çölleşme özellikle kurak, yarı-kurak ve az yağışlı alanlarda iklim değişiklikleri ile insan faaliyetleri dahil olmak üzere çeşitli faktörlerden kaynaklanan arazi bozulumudur. Tabii çevreyi ve içerisinde yaşayan insanlar da dahil bütün canlıları olumsuz etkileyen çölleşme dolaylı olarak da küresel ölçekte açlık ve göç gibi büyük problemlerin de en önemli sebebidir." ifadelerini kullandı.

ÇÖLLEŞME KONUSUNDA TÜRKİYE HASSAS

 Birleşmiş Milletler'in (BM) çölleşme konusunda Türkiye'yi 'hassas' olarak değerlendirdiğine dikkat çeken Eroğlu, çölleşmeyle mücadelenin en önemli unsurlarından birisinin ülke genelinde çölleşmeyi izleyerek, öncelikli ve hassas alanları tespit etmek olduğunu vurguladı. Bu doğrultuda, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele (ÇEM) Genel Müdürlüğü ve TÜBİTAK-BİLGEM tarafından 1,5 yıl süren proje kapsamında çölleşme açısından öncelikli ve hassas alanların tespit edildiğini kaydeden Prof. Dr. Eroğlu, "Proje kapsamında, çölleşmeyi bütün yönleriyle ele alabilmek için farklı üniversitelerden ve farklı uzmanlıklardan 10 akademisyen TÜBİTAK-BİLGEM bünyesinde birlikte çalıştı. Böylece ortaya konulan çölleşme modeli çölleşmeyi iklim, su, toprak, arazi örtüsü, arazi kullanımı, topoğrafya, jeomorfoloji, sosyo-ekonomi ve yönetim olarak bütün yönleriyle ele alan bütüncül bir çalışma oldu." dedi.

TOPRAKLARIMIZIN YARISI ÇÖLLEŞME RİSK GRUBUNDA

 Türkiye Çölleşme Risk Haritası'na göre, Türkiye'nin yaklaşık yüzde 47'si orta ve üzeri çok yüksek risk grubunda yer alıyor. Çölleşmenin görüldüğü Konya-Karapınar, Iğdır-Aralık ve Urfa-Ceylanpınar çok yüksek risk taşıyan bölgeler olarak görülürken; Tuz Gölü havzası, Ereğli-Karaman bölgesi, Urfa-Ceylanpınar-Mardin-Batman hattı, Eskişehir çevresi ise orta ve yüksek risk grubunu oluşturuyor.

SİSTEM COĞRAFİ TABANLI GELİŞTİRİLDİ

Türkiye'nin çölleşme risk haritasının çıkarıldığının altını çizen Eroğlu, sistemin coğrafi tabanlı olarak geliştirildiğini anlattı. Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ülkemizin çölleşme kriter ve göstergeleri ilk defa belirlenerek ulusal ölçekte çölleşmeye duyarlı alanlar tespit edildi. Daha sonra çölleşme modeli ve ' Türkiye Çölleşme Risk Haritası' oluşturuldu. Projenin pilot sahası olan Gediz Havzası'nda doğrulama ve kalibrasyon çalışmaları tamamlandı. Çölleşme modeli ve risk haritasının yüzde 90 güven aralığı içinde mikro havza bazında yüzde 94 tutarlı netice ürettiği tespit edildi. Bu doğrulama ve kalibrasyon çalışması bütün Türkiye'yi kapsayacak şekilde 25 havzada devam edecek."

 Bakan Eroğlu, bu alanlarda yürütülen çalışmaların etkin şekilde takibi sayesinde yatırımların başarıya ulaşmasına zemin hazırlayacak projenin, tabii kaynakların dengeli kullanılması ve korunmasına yönelik önemli kazanımlar sağlayacağını da sözlerine ekledi.

collesme_harita.jpg

Deniz Haber Ajansı

Bu haber toplam 3799 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Ulaşım Online | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48-32 | Faks : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim