• BIST 90.089
 • Altın 214,462
 • Dolar 5,3371
 • Euro 6,0785
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 10 °C

Lloyd’s: Türkiye GSYİH'sinin 83 milyar doları doğal afetlerin tehdidi altında

Lloyd’s: Türkiye GSYİH'sinin 83 milyar doları doğal afetlerin tehdidi altında
Dünyaca ünlü uzmanlaşmış sigorta birliği Lloyd's’un araştırmasına göre Türkiye'nin en büyük 8 ekonomik merkezinin deprem gibi doğal afetlere karşı sigorta teminatı eksiği nedeniyle ülkenin GSYİH'sinin yaklaşık 80 milyar doları önümüzdeki 10 yılda risk alt

Çalışmaya göre İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Gaziantep ve Konya'da deprem, sel, kuraklık ve sıcak dalgası gibi doğa olaylarının yol açtığı felaketler riskli GSYİH'nın 82,6 milyar dolarına karşılık geliyor. Borsa kriz ve petrol krizi gibi beşeri tehditler ise GSYİH'nın 61,97 milyar dolarını tehlikeye atıyor. 

Teminat eksiği ve risk hafifletme önlemlerinin yetersizliği zaafları arttırıyor

Dünyaca ünlü uzmanlaşmış sigorta birliği Lloyd's’un araştırmasına göre Türkiye'nin en büyük 8 ekonomik merkezinin deprem gibi doğal afetlere karşı sigorta teminatı eksiği nedeniyle ülkenin GSYİH'sinin yaklaşık 80 milyar doları önümüzdeki 10 yılda risk altında…

Lloyd's Şehir Risk Endeksi araştırması, 10 yıllık bir süre içerisinde karşılaşılabilecek 18 beşeri ve doğal tehdide ilişkin tüm dünyadan 301 büyük şehri kapsayan riskli ekonomik çıktı ([email protected]) analizini sunuyor. Endeks, Cambridge Üniversitesi Judge İşletme Fakültesi'nin Cambridge Risk Araştırmaları Merkezi tarafından yapılan orijinal araştırmaya dayanıyor.

Çalışmaya göre İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Gaziantep ve Konya'da deprem, sel, kuraklık ve sıcak dalgası gibi doğa olaylarının yol açtığı felaketler riskli GSYİH'nın 82,6 milyar dolarına karşılık geliyor. Borsa kriz ve petrol krizi gibi beşeri tehditler ise GSYİH'nın 61,97 milyar dolarını tehlikeye atıyor.

En büyük ekonomik risk, GSYİH'nin 50,4 milyar dolarını tehdit altına sokan deprem tehlikesi. Bu tehdit İzmir'deki riskli GSYİH'nin neredeyse yarısını, İstanbul, Antalya, Gaziantep ve Bursa'daki riskli GSYİH'nin ise yaklaşık üçte birini oluşturuyor. 

Türkiye’de sigorta penetrasyonu yüzde 1,3!

Türkiye ekonomisi, sigorta teminatlarının düşük olması sebebiyle bu tehditlere karşı gittikçe daha hassas hale geliyor. Türkiye'nin bugünkü sigorta penetrasyon oranı yalnızca %1,3, dünyada ise bu oran %6,2. Lloyd’s tarafından 2013'te yayımlanan teminat eksiği raporunda, Türkiye'nin doğal afet riskine karşı teminatı eksik olan 17 ülkeden biri olduğu ve açığın 10,23 milyar dolar tutarında olduğu saptanmıştı. Lloyd’s’un araştırmalarına göre sigorta penetrasyonunda %1'lik bir artış, sigortasız hasarların %13 azalmasını, bir afetten sonra vatandaşların ödeyeceği katkı payının ise %22 düşmesini sağlıyor.

Türkiye ekonomisinde ve İstanbul'un finans merkezi olarak büyümesinde üstlenilebilecek rolleri tartışmak amacıyla gerçekleştireceği özel bir ziyaret öncesinde bu araştırmayı değerlendiren Lloyd’s Yönetim Kurulu Başkanı John Nelson, bulgulara göre hükümet ve şirketlerin işbirliği yaparak bu tehditleri hafifletecek daha sağlam bir altyapı oluşturmaları gerektiğini kaydetti:

"Türkiye'nin büyüyen ekonomisi doğal afetler, özellikle de deprem tehlikesiyle karşı karşıya. Asla kontrol edemeyeceğimiz bu olayların etkisini hafifletmek için neler yapabileceğimizi düşünmemiz şart. Yapı ve inşaat risklerini hafifletecek önlemlerin iyileştirilmesi, daha sağlam ve dayanıklı bir altyapı oluşturarak toplumları korur. Sigortalanma oranının artırılması da bu tehditlere karşı ekonomik direnç oluşturulması bakımından önemlidir. Sigortacılar, şirket ve toplulukların bir afetten sonra toparlanmasına yardımcı olarak vergi yükünü hafifletir. Uluslararası reasürans kuruluşları ise risk yoğunluğunu yurtiçi ekonominin üzerinden alarak uluslararası sermaye piyasalarına dağıtır."

Türkiye'de Şehir Risk Endeksi bulgularına göre:

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Gaziantep ve Konya önümüzdeki 10 yılda yıllık toplam 857,2 milyar dolarlık bir GSYİH'ye ulaşacak.

18 beşeri ve doğal tehdit nedeniyle bu ekonomik büyümenin yaklaşık %17'si riskli durumda.

Endekse göre global risk tablosunda yükselen üç önemli trend bulunuyor:

- Yükselen ekonomiler, hızlı ekonomik büyümeleri nedeniyle risk kaynaklı finansal kayıpların üçte ikisini omuzlarken, büyük şehirler önemli doğal afet tehditleriyle karşı karşıya.

- Ekonomik kriz, enerji kesintileri ve nükleer santral kazaları gibi beşeri riskler, toplam riskli GSYİH'nin neredeyse yarısını oluşturarak gittikçe daha önemli bir hal alıyor. Tüm şehirlerin potansiyel kayıplarının neredeyse dörtte birini oluşturan ekonomik kriz, mali açıdan en büyük zaaf olarak görülüyor.

- Siber saldırılar gibi yeni veya yükselen risklerin önemi gün geçtikçe artıyor. Yeni ve yükselen riskler toplam riskli GSYİH'nin üçte birini oluştururken, toplamın beşte birini sadece dört risk (siber saldırı, insan salgınları, bitki salgınları ve güneş fırtınası) meydana getirmekte.

Bu haber toplam 780 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Altın ve Döviz tahvili ihracına odaklandılar17 Aralık 2018 Pazartesi 09:58
 • Dünya sofralarını süslüyoruz17 Aralık 2018 Pazartesi 09:43
 • "2019'da yatırımcıların ilgisini çekecek"17 Aralık 2018 Pazartesi 09:31
 • 16.1 milyar TL'lik destek!16 Aralık 2018 Pazar 12:00
 • İşlemler Pazartesi başlayacak15 Aralık 2018 Cumartesi 11:45
 • "Daha iyi noktalara taşıyacağımıza inancım tam"15 Aralık 2018 Cumartesi 11:37
 • Yönetim şirketleri birleşiyor15 Aralık 2018 Cumartesi 10:23
 • Türkiye'nin kredi notunu teyid etti15 Aralık 2018 Cumartesi 10:18
 • Domatesin fiyatı düştü14 Aralık 2018 Cuma 17:19
 • Konut projelerinde faiz yüzde 1'in altında14 Aralık 2018 Cuma 16:38
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Ulaşım Online | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 293 75 48-32 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim