• BIST 93.616
 • Altın 209,815
 • Dolar 5,3413
 • Euro 6,0898
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 7 °C

Elazığ Şehir Hastanesine 288 milyon avro finansman sağlandı

Elazığ Şehir Hastanesine 288 milyon avro finansman sağlandı
Rönesans Sağlık Yatırım'ın PPP kapsamında hayata geçireceği Elazığ Şehir Hastanesi, tamamı yabancı yatırımcılardan oluşan yatırımcı grubundan bono ihracı yoluyla 288 milyon avro tutarında finansman sağladı.

Rönesans Holding çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Rönesans Sağlık Yatırım'ın (RSY), Elazığ Şehir Hastanesi'nin finansmanda bir çok ilke imza attı.

Buna göre Elazığ proje bonosu, Türkiye'de 20 yıl vade ile tamamı yabancı yatırımcılara ihraç edilen ilk proje bonosu olurken, aynı zamanda Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Dünya Bankası'nın Çoktaraflı Yatırımlar Garanti Ajansı (MIGA) ile beraber geliştirilen yepyeni bir kredi iyileştirme aracı içeriyor. Bu sayede söz konusu bono, Türkiye'nin, kredi derecelendirme kuruluşu Moody's tarafından Baa2 notu ile derecelendirilen ilk bonosu olma özelliği de taşıyor. 

RSY, halihazırda yürütmekte olduğu PPP ile yapılan şehir hastanesi projelerinde ortaklık yaptığı Fransız Yatırım Fonu Meridiam ile beraber, EBRD ve MIGA ile bir kredi iyileştirme aracı geliştirdi. 288 milyon avro tutarındaki bono ihracı, tahsisli satış yoluyla Uluslararası Finans Kurumu (IFC - International Finance Corporation), Japon finans kuruluşu Mitsubishi UFJ Finansal Grup (MUFG), İtalyan finans kuruluşu Intesa Sanpaolo, Alman finans kuruluşu Siemens Financial Services, Fransız finans kuruluşu Proparco, Hollanda Kalkınma Bankası (FMO) ve ICBC'den (Industrial and Commercial Bank of China) oluşan yabancı yatırımcı grubuna yapıldı.

Elazığ proje bonosu aynı zamanda "Yeşil ve Sosyal Bono" olma özelliği de taşıyor. Proje, uluslararası piyasalarda projelerin çevresel, sosyal ve yönetimsel niteliklerini inceleyen Vigeo EIRIS tarafından Yeşil Bono (Green and Social Bond) olarak tasdik edildi.

Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak, Elazığ Şehir Hastanesi Finansal Kapanış İmza Töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin sağlıkta başlattığı dönüşümün bir parçası olmaktan gurur duyduklarını söyledi.

Özellikle büyük şehirler dışında Yozgat, Elazığ, Van, Afyon, Diyarbakır ve Malatya gibi şehirlere ulaşmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Ilıcak, sözlerine şöyle devam etti:

"Bugün de bu projelerden biri olan Elazığ Şehir Hastanesi'nin finansal kapanışı için buradayız. Bu imza ile toplamda 288 milyon avro tutarındaki bir bonoyu 20 yıl vade ile ihraç ederek ortaklarımızla birlikte gerçekleştirmenin büyük gururunu yaşıyoruz. Gerçekten de hep inovasyonu konuştuğumuz günlerde bu bono Türkiye için ciddi bir inovasyon. Adana, Yozgat ve Elazığ projelerini Bursa ve İstanbul'daki şehir hastaneleri projeleriyle Rönesans Sağlık Yatırım'ın yüklenicisi olduğu Afyon, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, Malatya, Samsun ve Van'da hayata geçecek fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleri takip edecek.

Kamu ve özel sektörün iş birliği modeliyle Türkiye'de dönüşüm olarak ifade edebileceğimiz bu işlerin gelişmesinde herhalde en büyük katkı, ortak olmaktan gurur duyduğumuz Meridiam, ilk günden itibaren desteklerini esirgemeyen EBRD ve IFC'nindir. Her üç yabancı kuruluşa da bizlere katkılarından ve Türkiye'ye inançlarından dolayı teşekkür ediyorum."

Ilıcak, 10 Aralık'ta Beşiktaş'ta, 17 Aralık'ta Kayseri'de yapılan saldırılara dikkati çekerken dün de Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un terör saldırılarında hayatını kaybetmesinin üzüntüsünün yaşandığını belirtti. Ilıcak, bu zor günlerde Türkiye'nin aydınlık yarınlarına inananlara, hayal gibi gözüken projelerin gerçekleşmesi için emek verenlere teşekkürlerini de iletti. 

"Bu bizim üçüncü proje finansal kapanışımız"

Rönesans Sağlık Yatırım (RSY) Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yanıkömeroğlu ise Elazığ Şehir Hastanesi'nde farklı bir proje finansman yöntemine imza attıklarını belirterek, proje aşamasındaki bir projeye tahsisli proje bonosu ihraç ettiklerini kaydetti.

Türkiye'nin başarılı bir PPP programı başlattığını ve hastane stokunu dönüştürmede kullandığı bu metodun da dünyada çok ilgi gördüğünü ifade eden Yanıkömeroğlu, şunları söyledi:

"Sağlık Bakanlığımızın geliştirdiği yeni nesil PPP modeli bizim Elazığ finansmanında kullandığımız yöntemle kendini ispat etmiş oldu. Bu bizim üçüncü proje finansal kapanışımız. İlki Adana'da oldu, sonra Yozgat hastanemizin proje finansmanı geldi ki bu hastanemizi ay sonu itibarıyla kullanıma açıyoruz. Burada farklı bir proje finansman modeli denememizin sebebi de yabancı yatırımcılardaki çeşitliliği artırmak. Rönesans Sağlık Grubu olarak yaklaşık 10 bin yataklı portföye sahibiz, 6 projeyi üstlendik. 2019 yılı ortasında da hepsi açılmış olacak. 6 projemizde 2020 yılına kadar 4,3 milyar dolarlık yatırımı tamamlamış olacağız."

Meridiam Operasyon Grup Yöneticisi (COO) Gordon Bajnai, Türkiye'deki terör saldırıları nedeniyle Türk halkının zor günler geçirdiğini belirterek, dayanışma içerisinde olmayı diledi.

Grup olarak dünyada henüz tecrübe edilmeyen şeyleri görmekten mutluluk duyduklarını ifade eden Bajnai, şunları kaydetti:

"Meridiam, kamu-özel iş birliği projelerine tüm dünyada yatırım yapıyor. Dünyanın farklı yerlerinde 50'den fazla yatırımı olan bir grubuz ama bu kadar büyük bir dönüşüm programı başka hiçbir yerde görmedik, Türkiye'deki sağlıkta dönüşüm programından bahsediyorum. Bu program gerçekten son derece harika bir şekilde Türkiye'yi değiştiriyor, dönüştürüyor. Bugünkü projemizle birlikte aslında yükselmekte olan piyasalardaki kamu-özel iş birliği projelerinin geleceğini de dönüştürüyor."

Bajnai, Elazığ Şehir Hastanesi için ihraç edilen bononun son derece benzersiz bir özelliğe sahip olduğunu anlatarak, "Bu yeşil ve sosyal bir bono. Türkiye'de ilk kez görüyoruz bunu. Türkiye'deki finansmanda bir sıçrayış yaratacak ve Avrupa'daki finansman sınırlarına varmasını sağlayacak." dedi.

Meridiam Grubunun, Türkiye'de ortaklarıyla birlikte 5 projeye yatırım yaptığını anlatan Bajnai, "Toplamda 2 milyar avroya ulaşan proje miktarından bahsediyoruz. Ortaklaşa sırf bu 5 hastane projesiyle 42 bin kişiye istihdam sağlayacağız." diye konuştu.

Bajnai, Türkiye'deki dönüşüm projelerinin bir parçası olmaktan gurur duyduklarını aktararak, hükümetin vizyonunu paylaştıklarını, Türkiye'yi dünyada sağlık alanında lider hale getirmek ve vatandaşlara daha iyi yaşam sunulmasını istediklerini söyledi. 

"Yatırımcılar stratejik finansal açıdan bu yatırımları değerlendirmelidir"

EBRD Türkiye Direktörü Jean-Patrick Marquet, Türkiye'de çok zorlu günlerden geçildiğini, bu nedenle iyi haberlere ihtiyaç olduğunu söyledi.

EBRD olarak Türkiye'nin hastane programına destek vermekten dolayı çok mutlu olduklarını belirten Marquet, bunun destekledikleri 6. proje olduğunu, şimdiye kadar yarım milyar avro destek sağladıklarını, daha da fazlasının geleceğine dikkati çekerek, sözlerine şöyle devam etti:

"950 milyon avroluk bir zarf da hazır. Önümüzdeki senelerde yeni projelere imza atmaya devam edeceğiz. Türk yetkilileri de kutlamak istiyorum. Bu gerçekten dünya çapında bir PPP projesi. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vizyonuyla birlikte, gerçekten çok ciddi bir motivasyon ve pragmatizmle, Sağlık Bakanlığınca gerçeğe dönüştürüldü. Ve gerçekten çok başarılı projeler gerçekleştirildi.

EBRD olarak 2 hafta sonra bu senelik Türkiye'deki toplam yatırımımızı açıklayacağız. 2 milyar dolara yakın... Bu Türkiye'ye taahhüdümüzün çok önemli bir göstergesi. Türkiye'ye taahhüdümüzü sürdüreceğiz. Önümüzdeki sene de çok yüksek tutarlı yatırımlarımızı sürdüreceğiz. Biz Türkiye'ye inanıyoruz, Türkiye'de çok ciddi bir yatırım hikayesi var. Bütün yatırımcılar stratejik finansal açıdan bu yatırımları değerlendirmelidir."

MIGA Kıdemli Yöneticisi Nkem Onwuamaegbu, MIGA olarak bir çok PPP projelerinde yer aldıklarını belirterek, bu projeleri çok önemsediklerini söyledi.

IFC Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Sanayi, Tarım ve Hizmetler Direktörü Carsten Mueller ise kurum olarak her zaman sağlam Türkiye projelerine finansman sağlamaktan memnuniyet duyduklarını kaydetti.

Elazığ Şehir Hastanesi günlük 20 bine yakın kişiye hizmet verecek

RSY'nin portföyünde yer alan Elazığ Şehir Hastanesi, 355 bin metrekarelik kapalı inşaat alanı ve toplam bin 38 yatak kapasitesiyle günlük 20 bine yakın hasta ve hasta yakınına hizmet verecek.

Projenin 2018 yılının ağustos ayında tamamlanması planlanırken, bölgeye bugüne kadar kazandırılmış en büyük sağlık yatırımı olacak.

Tamamlandığında dünyanın deprem izolatörlü en büyük hastaneleri arasındaki yerini almaya hazırlanan söz konusu hastane, sadece Elazığ'ın değil, tüm bölgenin sağlık ihtiyaçlarını karşılayacak.

Kamuya ait yatırımların özel sektör tarafından yapılması ve 25 yıl süreyle devlete kiralanması yönteminin uygulandığı PPP modelinde, kira süresi boyunca özel sektör, kamunun arzu ettiği bazı hizmetleri de sağlamakla yükümlü kılınıyor.

Tıbbi hizmet yine devlet tarafından verilirken, tüm doktor ve hemşire kadrosu da devlet tarafından sağlanıyor. Dünyadaki örnekleri 15 yıldan 30 yıla kadar uzanan bu iş birliği modelinde, Türkiye'deki projeler için ise süre 25 yıl olarak belirlendi.

Konuşmaların ardından Elazığ Şehir Hastanesi finansal kapanış imza töreni gerçekleştirildi.

Bu haber toplam 448 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • "Fon sağlama kabiliyetleri arttı"17 Kasım 2018 Cumartesi 09:30
 • Markette 175 TL'ye satılıyor!16 Kasım 2018 Cuma 13:53
 • Üreticinin yüzünü güldürdü16 Kasım 2018 Cuma 13:34
 • ABD Türkiye ile ittifak yapmalı!16 Kasım 2018 Cuma 13:22
 • Bu Sektörlerin ciro endeksleri arttı16 Kasım 2018 Cuma 13:06
 • 8 milyar lirayı aştı16 Kasım 2018 Cuma 12:28
 • “Dijital ekonomi ve ötesi”16 Kasım 2018 Cuma 10:43
 • "Moody’s ve Fitch manipülasyon yapıyor"16 Kasım 2018 Cuma 10:17
 • Hedef 4 Milyar TL'lik yatırım!15 Kasım 2018 Perşembe 17:36
 • Yurtdışı kredileri azaldı15 Kasım 2018 Perşembe 15:56
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Ulaşım Online | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 293 75 48-32 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim