• BIST 8000.46
 • Altın 1672.107
 • Dolar 27.1106
 • Euro 28.8984
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 27 °C

Ordino belgesi ithalatta büyük önem taşıyor

Ordino belgesi ithalatta büyük önem taşıyor
Gümrük Bakanlığı tarafından gümrük idarelerine gönderilen yazıda artık işlemlerde ordino belgesinin istenmeyeceği belirtildi. Vapur Donatanları ve Acenteleri Derneği bu değişikliğin ithalatta birçok sorun doğuracağını açıkladı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan resmi yazıyla artık gümrük işlemlerinin herhangi bir aşamasında gümrük müdürlüklerince ordino belgesi aranmayacağı duyuruldu.

Ordino belgesinin teslim edilmemesinin ticari ve hukuki bir takım sorunlara neden olabileceği görüşünü savunan Vapur Donatanları ve Acenteleri Derneği, sorunun fazla ordino bedeli istenmesinden kaynaklandığını, fazla ücret alınmasını engelleyerek düzene kavuşturulabileceğini açıkladı.

İthal malların, ulusal ve uluslararası hukuk kurallarına uygun olarak güvenle taşınmasının yanı sıra, ithal edilen malların sahibine teslimi istemlerinin de ticari veya hukuki bakımdan herhangi bir belirsizlik yaratmayacak şekilde, mevzuata uygun olarak yürütülerek tamamlanması büyük önem taşıyor.

Vapur Donatanları ve Acenteleri Derneği'nin temsil ettiği gemi acenteleri, deniz yoluyla yapılan taşımalarda, taşıyan tarafından diğer ülke limanına gönderilen geminin taşıdığı ve çoğu zaman değeri oldukça yüksek meblağlara ulaşan yükü, yani ithalat malını, Türk Ticaret Kanunu'nun ilgili hükümleri ile sair ulusal ve uluslararası kurallara uygun olarak ve kendisine atayan tarafından verilen talimatlar çerçevesinde alıcısına teslim ediyor. Gemi acentelerinin ulusal ve uluslararası mevzuat çerçevesinde bu kapsamda yaptığı hizmetler, taşıyanın yarma limanındaki işlerinin gereği gibi yönetilip yönlendirilmesi ve ticari çıkarlarmın en üst düzeyde korunması, bir diğer ifade ile uluslararası taşımacılık sürecinin gereği gibi tamamlaması açısından önem arz ediyor.

Planlanan değişikliğin ithalat sürecine ilişkin olumsuz sonuçlar doğuracağını vurgulayan Vapur Donatanları ve Acenteleri Derneği, mevcut uygulamada fahiş fıyatlandırmalar yapılmak suretiyle ithalat malı sahiplerinin mağdur edildiği, mağduriyetin giderilmesi bakımından hava ve kara taşımacılığında uygulanan fahiş uygulamaların önlenmesi yerine; yük teslim belgesi tanzimini uygulamadan kaldırarak bu kapsaındaki hizmet bedeli tahsilinin de tamamen sonlandırılması amacıyla hareket edilmesi, ithalat sürecinde büyük ve telafisi imkansız fiili ve hukuki sorunlara yol açacağını belirtti. Dernek, ithalat mallarının teslimi sürecindeki işleyişi sistematik olarak tekrar ortaya koyarak, ordino olarak anılan yük teslim belgesini işlevinin önemine dikkat çekti.

Konşimento yükün malikini belirliyor, ancak yükün bedelinin ödenip ödenmediği, tesliminin ne şekilde yapılacağı gibi detaylı hususlar ancak yük teslim belgesi ile belirleniyor.

Yük teslim belgesi mevcudiyetini koruyor

Tüm uluslararası yük teslim şekillerinde mevcudiyetini devam ettiren 'Yük teslim belgesi', konşimentonun taşıyana ibraz ve konşimento hamilinin yükün alıcısı olduğunu ispatlaması karşılığında taşıyanın depocusu konumunda olan antrepoculara hitaben yazılan ve taşıyanın yük üzerinde hiçbir hak ve alacaklının kalmadığını, istenildiği takdirde yükün sahibine taşıyan adına teslim edilebileceğini ifade eden bir belge niteliği taşıyor.

Gemi acenteleri olarak planlanan değişikliğe karşı olduklarını bildiren Vapur Donatanları ve Acenteleri Derneği; "Ithalat mallarının sahibine teslimi işlemleri esnasında kullanılan yük teslim belgelerinin (ordino) ithalat sürecindeki teslim aşamasında önemli bir işlevi haiz olduğu, ithalat mallarının teslimi hizmetlerinde tahsil edilen fahiş hizmet bedellerinden kaynaklanan mağduriyetin, yük teslim belgesi tanziminin uygulamadan tamamen kaldırılarak giderilmesinin uygun olmadığı ve bu değişikliğin telafisi imkansız ticari ve hukuki belirsizliklere sebebiyet verebileceği, ithalat malları sahiplerinin mağduriyetinin, tıpkı denizcilik sektöründe olduğu gibi hava ve kara taşımacılığında da yük teslim belgesi hizmeti ücreti sınırlandırılmasına gidilmesi ve belirlenen azami sınıra uymayan firmalar aleyhinde para cezalarma yer verilmesi suretiyle giderilmesinin uygun olabileceği, aksinin ithalat sürecinde, ulusal ve uluslararası anlamda büyük ve telafisi imkansız fiili ve hukuki sorunlara yol açacağını" duyurdu.

Ordino belgesinin teslim edilmemesinin ticari ve hukuki bir takım sorunlara neden olabileceği görüşünü savunan Vapur Donatanları ve Acenteleri Derneği açıklamasında, “Mevcut işleyişte konşimentoyu elinde bulunduran kötü niyetli şahısların yükleri bir yük teslim belgesi olmadan teslim alma imkanları olmamakla birlikte, değiştirilmek istenen uygulama bu gibi kişilerin teslim alma hakları olmadığı halde malı fiilen ele geçirmelerine ortam sağlayabilecektir” ifadeleri yer aldı.

Bu haber toplam 1517 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Benzine indirim geldi28 Nisan 2020 Salı 01:43
 • Akaryakıta zam yolda24 Nisan 2020 Cuma 08:56
 • Benzin ve motorine büyük indirim22 Nisan 2020 Çarşamba 09:11
 • Petrol piyasası çöktü21 Nisan 2020 Salı 01:57
 • Benzin fiyatlarına indirim geliyor21 Nisan 2020 Salı 01:12
 • E-Ticaret yüzde 200 arttı20 Nisan 2020 Pazartesi 10:07
 • Araçtan inmeden BP Taşıtmatik ile akaryakıt temini17 Nisan 2020 Cuma 21:19
 • Mazota indirim geldi.. Gece yarısı ikisi de zamlanacak17 Nisan 2020 Cuma 15:44
 • Salgından en az gıda sektörü etkilendi10 Nisan 2020 Cuma 14:47
 • Sabiha Gökçen’in terminal yatırımı bir yıl ertelendi09 Nisan 2020 Perşembe 06:30
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Ulaşım Online | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 293 75 48-32 | Faks : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim