• BIST 11064.85
  • Altın 2559.282
  • Dolar 33.0331
  • Euro 35.9507
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 20 °C

10. Ulaşım Şûrâsı toplanırken

Mustafa YILDIRIM

Otobüsçü gerçekten de çok sıkıntılı bir süreçten geçmektedir. 

Sektör içindeki sıkıntılar otobüsçüyü bitirme noktasına gelmiştir. Üretici firmalar, şehirlerarası seyahat firma temsilcileri, turizm taşımacıları,personel taşımacıları hepimiz bir araya gelip “lobi” oluşturmamız gerekmektedir.Çünkü hepimiz aynı gemideyiz.

Bu sıkıntılı süreçten ancak birlik olursak çıkabiliriz.

 
Otobüsçü gerçekten de çok sıkıntılı bir süreçten geçmektedir. Ancak ve ancak sektör içinde sağlanacak olan birlik ve beraberlikle sıkıntıların üstesinden gelinebileceğine inanıyorum. Çünkü bir taraftan havayolu, diğer taraftan da sektörün kendi içindeki sıkıntılarıyla uğraşıyoruz.

 

SIKINTILI BİR SÜREÇ

 

Hükûmet tarafından deniz ve hava taşımacılığına gösterilen ayrıcalığa bir lobi oluşturarak “dur” diyebiliriz.Sorunların çözümü için tüm sektör mensuplarına görev düşüyor. Eğer bir birimize destek olmazsak, üreticiler bizim faaliyetlerimize yardımcı olmazsa, sivil toplum örgütleri birlik beraberlik içinde olmazsa, bu sıkıntılı süreçten çıkmamız çok zor olacaktır.  Yolcu taşımacılığı “sosyal bir iş” ve “önemli bir görev”dir.

 

Bu şartlarda şu anki taşıma ücretleriyle insan taşımacılığı yapmak imkânsız...Ham petrol varil fiyatı dünya borsalarında düşerken; bizde, akaryakıt pompa fiyatları gün geçtikçe artıyor. Bir taraftan havayolu ve denizyoluna sağlanan imkânlar, diğer taraftan karayolu taşımacılığının önündeki engeller sektörü yıpratıyor.

 
Ne yapmak lazım bu durumda?
 
Bir kere bu engellerin kaldırılması gerekmektedir.

Tabii bunların kaldırılmasını hükûmetten beklemek hayâldir.

 

EN İYİ AYLAR GEÇTİ

 

Eğer tepki koymazsanız, birlik olmazsanız, güçlü olmazsanız isteklerinizi plânlı, programlı akademik dille anlatamazsanız, raporlara dönüştüremezseniz sorunlarımızın çözüme kavuşması çok zor gibi görünüyor. Şu anda Türkiye’yi yönetenlere sorsanız “herkes memnun, mutlu” diyeceklerdir.

Oysa ki ben sektörümüzde mutlu insan göremiyorum.

 
Önümüzdeki dönemde sıkıntılar daha da artacak.

Otobüsçünün en iyi ayları geride kaldı. Kış ayları, yani “ölü sezon” için hiçbir otobüsçü para biriktiremedi, sıkıntılarını giderecek bir ortam oluşturamadı.

 
Akaryakıt fiyatları aldı başını gidiyor. Hükûmet EPKD ile ilgili düzenlemede petrol firmalarından ekstra indirim yapmaları konusunda bir baskı yaptı. Yaklaşık yüzde 4 oranında bir indirime gidildi.Yüzde 13 ÖTV’ye, KDV’si ile birlikte yüzde 15 zam koydular. Yine ezilen otobüsçü, kamyoncu, nakliyeci oldu.

 

TEDBİR ALINMAZ İSE

 

Bugün Türkiye nüfusunun yüzde 15’i nakliyeci ve otobüsçü.Eğer bu gücü bir araya getiremezsek, birlik beraberlik sağlayamazsak, bir lobi faaliyeti sürdüremezsek bizi istedikleri gibi yönetecekler.

Sektörümüz ile ilgili olarak biz tedbir almaz isek, bizimle ilgili karar verenler  “ölen ölür, kalan sağlar bizimdir” diye düşünmeye devam edecekler.

Çözmemiz gereken sektörel sorunlarımız var.

 
Özellikle şehirlerarası otobüsçülükte sorunlar var.

Turizm otobüsçülerinin 2010 Dünya Başkenti Projesi’yle ilgili sıkıntıları var. Nakliyecilerin sıkıntıları var.

Ama Türkiye’de karayolu sıkıntılarını hesaba katan ne bir siyâsetçi ne de bir bürokrat var.Dolayısıyla bunları kendi içimizden çıkarmamız lâzım.

 

AKILLI SATIŞ ŞART

 
UBAK’ta çalışma yapan arkadaşlara mutlaka sektör mensuplarının destek vermesi gerekiyor. Otogarlara giriş çıkış ücretlerinin bir otobüsçüye senelik mâliyeti 110 bin liradır.Şehirlerarası otobüsçüler için söylüyorum. Ücretsiz servis minibüsleri için otobüsçü senede yaklaşık 80 bin lira para ödüyor.
 
Komisyon oranlarında ise bir otobüs senede işletmeci firmaya 240 bin lira komisyon veriyor. Bütün bunları topladığımızda akıllı satış sistemleriyle otobüsçünün cebine ekstradan ayda 7 bin lira koymak zorundayız.

Biz Tüm Otobüsçüler Federasyonu olarak 10. Ulaşım Şûrâsı için yaptığımız çalışmayı hükûmete takdim edeceğiz.

 

Kaynak: Güle Güle Gazetesi 

Bu yazı toplam 6586 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Ulaşım Online | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48-32 | Faks : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim