• BIST 4.505,34
  • Altın 1131.819
  • Dolar 18.8228
  • Euro 20.1589
  • İstanbul 1 °C
  • Ankara -3 °C

Med Marine Holding’den başarılı öğrencilere eğitim bursu

Med Marine Holding’den başarılı öğrencilere eğitim bursu
Med Marine Holding Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ilköğretim-orta öğretim ve üniversitelerde öğrenim gören başarılı ve maddi imkanları yetersiz öğrencilere 2015-2016 eğitim ve öğretim yılında burs vereceğini açıkladı.

Ülkemizde öğrencilere burs veren kurum ve kuruluş sayıları  her geçen gün artıyor. Denizcilik sektöründen de eğitime destek sürüyor. Denizcilik sektörünün en önemli holdinglerinden biri olan Med Marine Holding  Milli Eğitim Bakanığına bağlı resmi ilköğretim-orta öğretim ve üniversitelerde  öğrenim gören başarılı ve maddi imkanları yetersiz öğrencilere 2015-2016 eğitim ve öğretim  yılında  burs vereceğini açıkladı.   

Med Marine Holding’ten yapılan açıklamaya göre  eğitimde fırsat eşitliğini yaratmak amacıyla  maddi imkanları yetersiz öğrencilere burs verilecek. Burslar  ilk ve ortaöğrenim öğrencilerine aylık 160 TL ile Lisans ve önlisans öğrencilerine ise aylık 330  lira olacak. Ayrıca  öğrencilere, diğer eğitim-öğretim araçlarının karşılanması amacı ile her öğretim yılı başında bir defaya mahsus aylık harçlık tutarında ayrıca ödeme yapılacak.

Med Marine Holding’in bursundan faydalanmak isteyen öğrenciler kendilerinden istenilen belgeleri eksiksiz olarak şirkete teslim edecek. 

Her hangi bir kamu kurum ve kuruluşundan burs alanlar, aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olanlar, burs istediğinde bulunduğu tarihte, okula giriş tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olanlar ile ek süre öğrenim gören öğrenciler burstan faydalanamayacak.  

Bu kapsamda Med Marin Holding kendi internet sitesinde bursun hangi durumlarda kimlerin yararlanabileceğini belirten bir duyuru yayınladı.  İşte Med Marine Holding’in yayınladığı duyuru:

MED MARİNE HOLDİNG A.Ş.BURS YÖNETMELİĞİ

Amaç ve Kapsam: 
Bu yönetmeliğin amacı Milli Eğitim Bakanığına bağl resmi ilköğretim-orta öğretim ve üniversitelerde  öğrenim gören başarılı ve maddi imkanları yetersiz öğrencilere verilecek bursun ve sosyal yardımların ,hangi şartlarda verileceği ile bunların kesilmesi ve lüzumu halinde tahsiline ilişkin hak ve yükümlülükleri kapsar.
Başvurunun değerlendirilmesi:

-Yönetmeliğin ekinde yer alan Ek-1 “Öğrenci Ailesinin Maddi Durumunu Gösteren Beyanname” formu doldurularak başvuruda bulunulur.

-Burs imkanlarından yararlanmak isteyen öğrencilerin maddi imkanlarının yetersiz olduğunu kabul ve beyan etmesi esastır.Bunun için her aday ,ailesinin ve kendisinin mal varlığı ve gelir durumunu tam olarak belgelendirmek zorundadır.
Burs Verilmesi – Süresi ve Kesilmesi ile Başarı Durumu:

-Öğrenciye ; öğrencilik halinin devam etmesi ve burs almasına engel bir durumunun olmaması koşulu ile öğrenim gördüğü öğretim kurumunun normal öğrenim süresi kadar burs verilir.

-Kurumumuzdan burs alan öğrencilerin başarı durumları her yıl Eylül ayı sonuna kadar öğrenciden istenir.Başarısız öğrencilerin bursu kesilir ve tekrar burs verilmez.

-Bursun devam edebilmesi için ,altyıl veya yarıyıl normal eğitim-öğretim programının derslerinden başarısız dersi olmayan AGNO’nun (okulun başlangıcından itibaren tüm yarıyıllar için hesaplanan Ağırıklı Genel Not Ortalaması) bağlı not sistemine göre yapılan değerlendirmede en az CB, 4 üzerinden yapılan değerlendirmede en az 2,50, 100 üzerinden yapılan değerlendirmede en az 70 olup, bir üst yıla geçiş hakkı kazanması gerekmektedir.

-Burs almakta olan öğrenci ,öğretim kurumundan ayrıldığı tarihte bursu kesilir.Öğrencinin yeniden öğrenime başladığını belgelendirmesi halinde bursun ödenmesine devam edilir.

-Öğretim kurumundan ayrılıp başka bir öğretim kurumuna kaydolan öğrencilerin,önceki öğretim kurumunda başarılı olmaları kaydı ile burslarının ödenmesine devam edilir.

-Kurumdan burs alan ön lisans mezunu öğrencilerden öğrenimine ara vermemek kaydıyla üçüncü sınıfa başlayanların burslarının ödenmesine devam edilir.

-Burs almaktan vazgeçen öğrencinin bursu ,vazgeçtiği tarihten itibaren kesilir.

-Herhangibir şuçtan dolayı haklarında altı ay ve daha fazla hapis, ağır hapis ile kesinleşmiş mahkumiyeti bulunanların kesinleşme tarihinden itibaren bursu kesilir ve bir daha burs verilmez. Öğrenci, hakkında verilen mahkûmiyet kararının kesinleşmesinin ardından derhal Kurum’a bildirmek zorundadır. Aksi halde, kesinleşme tarihinden sonra ödenen burs miktarı öğrenciden yasal faizi ile birlikte tahsil edilir.

-Öğrenim görmekte olduğu öğretim kurumlarında veya eklentilerinde, kalmakta olduğu yurtta,öğretim kurumu veya barındığı yurdun dışında, münferiden veya topluca her ne şekilde olur ise olsun anarşi ve terör olaylarına karışan, öğrenim özgürlüğünü ihlal edici (Direniş, boykot,işgal, yazı yazma, resim yapma, slogan atma vs.) davranışlarda bulunan, bu fiillere eksik veya tam teşebbüste bulunan, üzerinde veya kendi kullanımına bırakılmış yerlerde ateşli silahlar, patlayıcı maddeler, bıçaklar vs. tüm kesici,delici, yakıcı, boğucu, ezici, parçalayıcı, eza ve cefa verici olarak salt saldırı ve savunmada kullanılmak üzere, özel nitelikte yapılmış olan her türlü suç aletlerinden birin veya bir kaçını bulunduran öğrenciler ile belirtilen fiillere istinaden öğretim kurumlarının disiplin kurullarınca herhangi bir ceza verilmiş olan öğrencilerin bursları ceza tarihinden itibaren kesilir. Öğrenci, hakkında ceza verilmesinin ardından derhal Kurum’a bildirmek zorundadır. Aksi halde, ceza tarihinden sonra ödenen burs miktarı öğrenciden yasal faizi ile birlikte tahsil edilir. 

-Öğrencinin belgelerinde ve durumunda hakikate aykırı bir husus tespit edildiğinde bursu kesilir.ödenen burs miktarı yasal faizi ile birlikte tahsil edilir.

Burs Verilmeyecek Öğrenciler:

-Herhangibir kamu kurum ve kuruluşundan burs almakta olan öğrenciler,

-Aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler

-Burs istediğinde bulunduğu tarihte, okula giriş tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrencilere

-Ek süre öğrenim gören öğrencilere 
Kontenjanın Tespiti-Duyurulması ve Ödenmesi

-Burs verilecek öğrenci kontenjanı her yıl yönetim kurulu tarafından belirlenecek ve internet sitemizden duyurulacaktır.

-Burs almaya hak kazanan öğrenciler, Kurumumuz tarafından komisyon kararı ile belirlenecektir. 

-Aylık burs miktarları ve her öğretim yılı başında bir defaya mahsus olarak verilecek olan aylık harçlık tutarı her yıl açıklanacak bütçe kapsamında belirlenecek ve duyrulacaktır. 
Buna göre 2015-2016 yılı ilk ve ortaöğrenim öğrencilerine aylık 160 TL ile Lisans ve önlisans öğrencilerine ise aylık 330 TL dir.

-Öğrencinlere , diğer eğitim-öğretim araçlarının karşılanması amacı ile her öğretim yılı başında bir defaya mahsus aylık harçlık tutarında ayrıca ödeme yapılacaktır.

Deniz Haber Ajansı

Bu haber toplam 2510 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Ulaşım Online | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48-32 | Faks : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim