• BIST 4.997,63
  • Altın 1134.836
  • Dolar 18.8232
  • Euro 20.3268
  • İstanbul 5 °C
  • Ankara -1 °C

İnebolu Limanı özelleştirme ihalesi 9 Ekim'de yapılacak

İnebolu Limanı özelleştirme ihalesi 9 Ekim'de yapılacak
Kastamonu – İnebolu Liman İşletmesi, Hopa Liman İşletmesi ve Hopa Termik Santrali ihalesi 9 Ekim'de tarihinde gerçekleşecek.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), İnebolu Limanı’nın işletme hakkına ve mülkiyetine sahip olan Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.’nin (ADÜAŞ) satışı için özelleştirme ihalesi açtı. İnebolu Limanı’nın “işletme hakkının verilmesi” yöntemi ile yapılacak özelleştirme ihalesinin 9 Ekim 2015 Cuma günü gerçekleştirileceği öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, ihale konusu İnebolu Limanı’nın işletme hakkını da sahip ADÜAŞ’ın sermayesindeki yüzde 100 oranındaki ÖİB hissesinin blok satış yöntemiyle, atıl durumdaki Hopa Termik Santrali’nin de bulunduğu taşınmazlar ve üzerindeki varlıklar ise varlık satış yöntemiyle bir bütün halinde özelleştirilecek.

GEÇİCİ TEMİNAT 15 MİLYON TL

Geçici teminat tutarı 15 milyon TL olarak belirlenen ihale, 9 Ekim Cuma günü Ankara’da gerçekleştirilecek. İhale konusu varlıkların tamamı için 9 Ekim Cuma günü saat 17.00’ye kadar teklif sunulabilecek. İdareye elden teslim edilmeyen teklifler kabul edilmeyecek.

AYRI AYRI TEKLİF VERİLEMEYECEK

ÖİB, İnebolu Limanı’nın işletme hakkına sahip olan ADÜAŞ ile Hopa Termik Santrali’nin de aralarında bulunduğu bazı taşınmazların satışını birleştirdi. İhaleye katılacak istekliler, İnebolu Limanı için ayrı teklif veremeyecek. İhale konusu varlıklar bir bütün halinde özelleştirilecek.

İhaleye yalnızca tüzel kişiler ile ortak girişim grupları katılabilecek. Gerçek kişiler ve özel yatırım fonları, en az bir tüzel kişinin bulunduğu ortak girişim grubuna üye olarak yer alabilecek. İhale, kapalı zarf içerisinde teklif alma ve görüşmeler yapmak suretiyle pazarlık usulü ile gerçekleştirilecek. İhale Komisyonunca gerekli görülmesi halinde ihaleler, pazarlık görüşmesine devam edilen teklif sahiplerinin katılımıyla açık artırma suretiyle sonuçlandırılabilecek. İstekliler, 10 bin lira karşılığında ihale şartnamesini ve tanıtım dokümanını satın alabilecek.

49 YILLIĞINA İŞLETME HAKKI VERİLECEK

Yeni İnebolu Gazetesi’nin Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yetkililerinden edindiği bilgiye göre, 9 Ekim’deki ihale ile İnebolu Limanı’nın işletme hakkı 49 yıllığına özelleştirilmiş olacak. İnebolu Limanı’nın mülkiyetinin ise ADÜAŞ’tan alınarak Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlı Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş.’ye devredilmesinin planlandığı öğrenildi.

İNEBOLU LİMANI’NIN ÖZELLEŞTİRME TARİHÇESİ

Deniz yüzeyi ile birlikte toplam 384 bin 382 metrekarelik alana sahip İnebolu Limanı için hazırlanan projenin büyütülüp büyütülmemesi tartışılırken ÖİB özelleştirme ihalesine çıktı. İnebolu Limanı, 2013 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na devredilmişti.

Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun 27.01.2014 tarih ve 2014/04 sayılı kararı ile 31.12.2016 tarihine kadar özelleştirilmesine karar verilen İnebolu Limanı, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın 10.03.2014 tarih ve 200 sayılı oluru ile daha sonra Sümer Holding’e devredilmişti. İnebolu Limanı’nın tapu tescilleri de 20.12.2014 tarihinde Sümer Holding adına gerçekleştirilmişti. Sümer Holding Özelleştirme Uygulamaları Daire Başkanlığı’nın 19.01.2015 tarih ve 28 sayılı yazısı ile İnebolu Limanı bu kez ADÜAŞ’a devredilmişti. Devirle birlikte İnebolu Limanı’nın tapu tescil işlemi ADÜAŞ adına yapılmıştı.

İnebolu Belediyesi'nden İnebolu Limanının Satışına İtiraz

Öte yandan İnebolu Belediyesi Limanının Özelleştirme İdaresi tarafından 09 Ekim 2015 tarihinde yapılacak olan satışının iptalini istiyor.

İnebolu Belediye Meclisinin 01 Nisan 2013 tarihli toplantısında alınan 23 sayılı kararda, İnebolu limanının Özelleştirme İdaresine devri ile ilgili, şartlı devirde ortaya koyduğu ilgili hükümlerin yerine getirilmeden satışa sunulmasına konu olan İmar Planının iptali için Kastamonu İdare Mahkemesine dava açılmış dava halen Danıştay’da devam ediyor.

Konu ile ilgili Belediye Başkanı Engin Uzuner, Ankara Özelleştirme İdaresi Başkanlığına giderek Belediye Meclisinin 01 Nisan 2013 tarih ve 23 sayılı kararındaki İnebolu Limanı’nın şartlı devrindeki şartların uygulanmadan satışın yapılamayacağını belirtti ve İnebolu Belediyesi 02.10.2015 tarihi itibariyle Özelleştirme (Satış Yöntemi ile ihale) işleminin iptali davası açtı.

Belediye Başkanı Engin Uzuner, İnebolu Limanının Özelleştirme (Satış Yöntemi ile ihale) işleminin iptali ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “İnebolu Limanının Özelleştirme İdaresine devri ile ilgili istenilen şartların uygulanmadığını görünce önce limanın hazırlanan imar planının iptali için itiraz ederek, Kastamonu İdare Mahkemesine dava açtık, dava Danıştay’da devam etmektedir. 2013 yılında İnebolu Belediye Meclisinin almış olduğu 01 Nisan 2013 tarih ve 23 sayılı kararındaki şartlara uyulmadığı, balıkçılara yer gösterilmediği ve imar planına uyulmadığı, apar topar yapılan satışın zararının telafisinin mümkün olmadığı ve şartnameye uyulmadığı için İnebolu Limanının Özelleştirme (Satış Yöntemi ile ihale) işleminin iptaline dönük dava açıyoruz. Balıkçıların durumu, liman ile ilgili yapılacak proje İnebolu Limanının Özelleştirme(Satış Yöntemi ile) ihale şartnamesine eklendiği takdirde davadan vazgeçeceğiz”dedi

İhaleler TBMM gündeminde

Bu arada CHP Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, 7 Haziran seçimlerinden sonra yapılan özelleştirme ihalelerini Başbakan Ahmet Davutoğlu’na sordu.

Tekin, 7 Haziran seçimlerinden sonra yapılan kamu taşınmazları ile liman özelleştirme ihalalerinde, ÖİB hisselerinin ‘blok satış’ yöntemiyle ve atıl durumda bulunan taşınmaz ve limanların ‘varlık satış’ yöntemiyle bir bütün halinde özelleştirilmesinden beklenen toplam gelir miktarını sordu. Tekin, Başbakan Davutoğlu’nun yazılı olarak cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na önergesini verdi.

Tekin, 17/25 Aralık Yolsuzluk tape’lerinde adı geçen firma ve kişilerin bu ihalelere girip girmediğini ve satışında birleştirme yapılan taşınmazların bilgisini istedi. Kamu taşınmazları ve limanların, özellikle 7 Haziran seçiminden sonra, yandaşlara peşkeş çekilerek verildiğini ve Başbakan’ın kamuoyunu nezdinde oluşan belirsizliği gidermek için açıklamada bulunması gerektiğini ifade eden CHP’li Tekin’in Davutoğlu’na yönelttiği sorular ise şöyle;

“Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından 7 Haziran 2015 seçimlerden bugüne kadar toplam kaç özelleştirme ihalesi yapılmıştır? Hangi bedelle kimlere satışlar gerçekleşmiştir?

9/10/2015 tarihinde gerçekleşecek olan Kastamonu – İnebolu Liman İşletmesi, Hopa Liman İşletmesi ve Hopa Termik Santrali’nin ihalesine ilişkin kaç firma şartname almıştır? Bu firmalar hangileridir?

Kastamonu İnebolu Limanı’nın işletme hakkına da sahip olan Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.(ADÜAŞ)’nin sermayesinde bulunan yüzde 100 oranındaki ÖİB hissesinin ‘blok satış’ yöntemiyle ve atıl durumda bulunan Hopa Termik Santrali’nin de bulunduğu ‘varlık satış’ yöntemiyle bir bütün halinde özelleştirilmesinden beklenen toplam gelir miktarı nedir?

İhalede, ADÜAŞ (Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş) ve Hopa Termik Santrali’ne ek olarak satışı birleştirilmiş başka taşınmazlar var mıdır? Bu taşınmazlar nelerdir?

İlgili şartname kaç firma tarafından talep edilmiştir? Bu firmalar hangileridir?

Şartname talep eden firmalar arasında, firma yetkililerinin 17/25 Aralık yolsuzluk iddialarına adı karışarak basına yansımış olan kaç kişi veya firma bulunmaktadır?”

Bu haber toplam 2168 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Ulaşım Online | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48-32 | Faks : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim