• BIST 94.008
  • Altın 191,360
  • Dolar 4,6989
  • Euro 5,4936
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 26 °C

Rekabet Kurumu’ndan İDO açıklaması

Rekabet Kurumu’ndan İDO açıklaması
Rekabet Kurumu, İstanbul Deniz Otobüsleri(İDO)’nin özelleştirmesi ile ilgili son dönemde basında çıkan açıklamalarla ilgili açıklama yaptı.

 

Rekabet Kurumunun internet sitesinde yayınlanan açıklamada şu bilgiler verildi: “Son zamanlarda bazı basın yayın organlarında İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin (İDO) özelleştirilmesi sonrası ortaya çıkan sorunlara ilişkin olarak  Kurumumuza atfen bazı haberlerin yer aldığı görülmüştür. Bu sebeple bir açıklama yapma ihtiyacı ortaya çıkmıştır:
 
1. İDO’nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nin 18.09.2009 tarihli kararı ile özelleştirilmesine karar verilmesinin ardından Rekabet Kurumu’na 24.09.2010 tarihinde bildirimde bulunulmuş, özelleştirme sonrası ilgili piyasanın daha rekabetçi bir işleyişe kavuşmasını teminen alınabilecek tedbirlere ilişkin Rekabet Kurulu Görüşü 16.10.2010 tarihli karar ile İBB’ye bildirilmiştir.
 
2. Kurul Görüşü’nde, İDO’daki İBB hisselerinin blok satış yöntemiyle özelleştirilmesinin uygun bulunduğu  ancak,
 
-Marmara Denizi’nin kuzeyi ve güneyi arasındaki feribot taşımacılığı pazarında yer alan hatlardan, Eskihisar-Topçular hattı ile Pendik-Yalova hattının  ayrıca
 
- Yenikapı-Bursa hattı ile Yenikapı-Bandırma veya Yenikapı-Yalova hattının birlikte satışının ilgili piyasadaki rekabet açısından endişeler yaratabileceği belirtilmiştir.
 
3. Bununla birlikte 14.04.2011 tarihinde İBB tarafından İDO’nun özelleştirilmesine ilişkin Kuruma yapılan nihai bildirimde, birbirine rakip olabilecek hatların ayrı ayrı teşebbüslere verilmesine ilişkin Kurul Görüşünün benimsenmediği ve İDO’nun blok olarak tek bir teşebbüse devredileceği anlaşılmıştır.
 
4. Müteakiben Kurul, 04.05.2011 tarihinde, nihai bildirimi 4054 sayılı Kanun’un 7. maddesi çerçevesinde değerlendirmiş ve bildirimde adı geçen teklif sahiplerinden herhangi biri tarafından gerçekleştirilecek muhtemel devralma işlemi sonucunda hâkim durum yaratılmasının veya mevcut hakim durumun güçlendirilmesinin ve böylece rekabetin önemli ölçüde azaltılmasının söz konusu olmaması nedeniyle, işleme izin verilmesinde sakınca olmadığına dair nihai kararını vermiştir.
 
5. Bu çerçevede bilinmelidir ki, özelleştirme sonrası oluşan piyasalar da dahil olmak üzere herhangi bir piyasada rekabetin kısıtlanması durumunda Rekabet Kurulu’nun re’sen ya da şikayet üzerine inceleme başlatmasının önünde bir engel yoktur. Nitekim İDO’nun aşırı fiyatlama yaptığı iddialarına yönelik olarak Kurumumuza intikal eden çok sayıda şikayet üzerine 2012 yılında iki kez önaraştırma yapılmış, ancak İDO’nun 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal eder nitelikte uygulamalarda bulunduğu yönünde bir bulguya ulaşılamadığından soruşturma açılmamıştır.
 
6. Tüm özelleştirme süreçlerinde olduğu gibi İDO’nun özelleştirilmesi sürecinde de yapılan değerlendirmelerde pazarın rekabetçi bir biçimde şekillenmesi Rekabet Kurulu‘nun amacı olmuştur. Bu süreçte, Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Nurettin KALDIRIMCI’nın, “İDO’dan başkası yapamaz!” şeklinde veya anlamında,  Marmara Denizi’ndeki yolcu ve araç taşımacılığı hizmeti pazarına başka bir teşebbüsün giremeyeceği yönünde bir sözü veya açıklaması bulunmamaktadır. Dolayısıyla, sayın Başkanın bir röportajda dile getirdiği ve esasen özelleştirme süreciyle ilgili, “İDO’dan başka bir teşebbüsün piyasaya girmesi konusunda hukuki engel olabileceği” mealindeki ifadeleri yanlış şekilde yorumlanmamalıdır. Kaldı ki, ilgili pazara diğer teşebbüslerin girip girmemesi yönünde karar mercii de Rekabet Kurulu değildir.”
 
Bu haber toplam 967 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Ulaşım Online | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48-32 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim